To so bili še časi, ko si moral svojo karierno uspešnost izkazovati skozi megalomanskost. Pa najsi je šlo za hiše prekomernih proporcev, vikende, avtomobile ter pivske trebuhe. Če se že s čim drugim nisi mogel pohvaliti … Karierno uspešnost, četudi je le ta zrasla tako rekoč čez noč, pa si moral dokazati vsaj s kakšnim Cayennom. Še toliko bolje, če je šlo celo za kakšno Turbo verzijo, za katerega pa so znali za bližnjim šankom povedati, da že med mirovanjem v garaži pokuri 1,7 litra bencina na dan.
In hitreje, kot pade odločitev ameriškega kongresa, da pričnejo v borbi za črno zlato z novo sveto vojno proti »terorizmu«, postanejo esjuvijevsi dinozavri neekološki, neetični in menda celo homofobni. Njihovi lastniki pa nerazgledani »kmetje«. Obdobje po Al Gorovem dokumentarcu pač že skorajda zahteva nič več in nič manj kot le moderne in politično korektne hibride. Tako postane dandanes zelo zanimiv pogled na široka cestišča povprečnega ameriškega srednje bogatega predmestja, kjer avtomobile z emblemi V8 izpodrivajo tisti z označbami HYBRID. Pa kaj, če znajo porabiti v vsakdanjem življenju 14 litrov bencina. Saj so vendar »ekološki«!
Evropski in seveda v skorajda še večji meri tudi slovenski birokrati so tako nemudoma odkrili v ekološki osveščenosti zlato jamo v iskanju novih davkov. Posledično so avtomobilski proizvajalci dosegli novo prelomnico avtomobilizma, najverjetneje še večjo po odkritju varnostnega pasu, v tako imenovanem »downsizingu«. Iznajdba, s katero se lahko smejijo v brk tudi najnovejšemu slovenskemu predlogu dodatne obdavčitve luksuza. Davek, ki bi bil razvrščen glede na prostornino motorja in bi zadel (luksuzna) vozila nad 2.500 ccm. Aha, a prihajajoči štirivaljni Audi A8, ki se zna z vso možno opremo ceniti na šestmestno evrsko številko, pa ne spada med luksuz? Hkrati pa bom vprašal še sosednjega kmeta, ki si zaradi narave dela želi kupiti delovnega pick up-a, Toyotinega Hiluxa, s skorajda 3000 kubičnim motorjem, če je zaradi morebitnega prihajajočega davka bolj luksuzen od 70.000 evrov vrednega Range Roverja Evoque …
Kljub vsem zelenim argumentom, pa se ne da izgubiti občutka, da se je za paravanom ekološke osveščenosti skrivala tudi svojevrstna »faušija« nad luksuznim, ki je še do nedavnega veljal tudi za precej potratnega in neekološkega. Tako se vse bolj razrašča občutek, da bi bilo potrebno pojem »ekologija« zamenjati z besedo »hipokrizija«.
Tekst: Chan
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Chanov kotiček: Ekologija"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Zanimiv in zlahka berljiv sestavek, ki – na žalost – močno posiljuje pojem ekologije kot tak.