Kaj to pomeni za prihodnost kitajske avtomobilske industrije? Obstali bodo le največji in tisti, ki jim bo uspel preboj na druge trge. Evropski proizvajalci trenutno lahko le nemočno pogledujejo proti Kitajski, kjer se baterijsko-električni modeli prodajajo za občutno nižje vsote, ki jim nikakor ne morejo konkurirati. Toda pritisk za nižanje cen je na kitajskem trgu tako velik, da se morajo v iskanju uspeha temu prilagoditi tudi manjši igralci, če želijo preživeti. Očitno pa tudi to ne bo dovolj, saj bo po napovedih le eden izmed sedmih kitajskih avtomobilskih proizvajalcev, ki danes izdelujejo električna vozila, do konca tega desetletja v črnih številkah
Ni videti, da bi se cenovna vojna umirjala
Dominatni proizvajalci z dovolj državne pomoči lahko prilagajajo cene razmeram na trgu ter pri tem ne trpijo tako zelo kot ostali. Nekateri (pretežno manjša podjetja) zato prodajajo avtomobile z izgubo in upajo na boljše čase. A očitno bodo boljši časi prišli prepozno – WM Motor so lansko leto kot eni prvih vložili zahtevo za stečaj.
Kot napovedujejo pri Alixpartners, bodo WM Motor kmalu sledili številni drugi. Ni nujno, da bo manjši tržni delež zadostoval za preživetje. Po drugi strani se bo položaj največjih proizvajalcev električnih vozil še okrepil. Še posebej, ko bo uspešno zaključena širitev na druge trge. Do leta 2030 bodo na globalni ravni kitajski proizvajalci imeli 33-odstotni delež, predvsem pa se bo na kitajskih tleh okrepila moč BYD in Tesle.
Vse bolj glasna so tudi poročila o izkoriščanju delavcev v tovarnah, kjer proizvajajo električna vozila. Tam naj bi zaposleni delali tudi do 140 nadur vsak mesec, kar je sedemkrat več kot število nadur, ki jih lahko opravijoo zaposleni pri zahodnih proizvajalcih vozil.
Avtomobilizem.com (Vir: Reuters. Foto: Xpeng, BYD.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen