Nissan je kot ustanovni partner najbolj radikalnega avtomobilsko športnega projekta današnjih dni sklenil z dirkalnikom Nissan DeltaWing za vedno spremeniti podobo vztrajnostnih dirk.
Dirkalnik DeltaWing, ki bo nastopil na legendarni dirki 24 ur Le Mansa (16., 17. junij), bo gnal izjemno napreden in posebej učinkovit Nissanov motor.
Glede na to, da bo Nissan DeltaWing na dirki 24 ur Le Mansa 2012 nastopil izven konkurence, bo predstavljen predvsem v vlogi razvojnega vozila pionirskih avtomobilskih tehnologij in potencialno nove smeri razvoja avtomobilskega športa. Namenjena mu je vloga svojevrstnega razvojnega laboratorija tehnologij prihodnosti, med katerimi bodo zagotovo nekatere pristale tudi v cestnih avtomobilih Nissana.
Nissan DeltaWing, dirkalnik s polovično maso in polovično vrednostjo količnika zračnega upora v primerjavi s klasičnim, bo gnal po dirkaških merilih pripravljen 1,6-litrski štirivaljnik z neposrednim vbrizgom goriva in turbinskim polnilnikom.
Z inovativnostjo, eno temeljih vrednot družbe, je Nissan naravni član družine DeltaWing. Moči, znanje, voljo in strast je združil z v ZDA živečim britanskim dizajnerjem Benom Bowlbyjem, ameriškim avtomobilsko športnim podjetnikom Donom Panozom, Vseameriško dirkaško organizacijo nekdanjega voznika formule 1 Dana Gurneya, zmagovalnim moštvom Highcroft Racing Duncana Daytona in družbo Michelin Tyres North America.
Motor z oznako DIG-T (Direct Injection Gasoline – Turbochaged) bo dosegel največjo moč okoli 300 KM, kar bo zadostovalo, da bo Nissan DeltaWing na stezi v Le Mansu dosegal čase, ki ga bodo uvrščali med dirkalnike kategorij LMP1 in LMP2. Kljub temu, da bo njegova moč za pol manjša od moči motorjev teh konvencionalnih dirkalnikov. Dirkalnik si ob tem deli izvirno Nissanovo tehnologijo s cestnimi avtomobili znamke, kot je na primer Nissan Juke DIG-T.
»Glede na to, da so dirkaška pravila vse strožja, so dirkalniki vse bolj podobni med seboj. Povsem primerljivi so tudi glede tehnologije, ki jih obenem vse bolj odmika od vsakdanjih cestnih avtomobilov. Ker želi Nissan DeltaWing to spremeniti, smo postali del projekta,« pravi Andy Palmer, izvršni podpredsednik Nissan Motor Co., Ltd.
»Toda to je le začetek našega sodelovanja. Nissan DeltaWing namreč združuje številne izjemno inovativne zamisli, od katerih se lahko marsikaj naučimo. Naši inženirski viri in odločenost zasesti vodilno vlogo na področju večanja učinkovite izrabe goriva s pomočjo naše strategije PureDrive postavljajo DeltaWing v vlogo testnega vozila Nissanovih inovacij.«
»S sodelovanjem v projektu vstopa Nissan ob vsem tudi v prihodnost avtomobilskega športa,« je na koncu dodal Palmer.
Idejni oče Nissana Delta Wing, Britanec Ben Bowlby, pravi: »Nissan nam je zagotovil izjemen motor. Pravi tehnološki biser. Dobili smo motor, ki smo si ga lahko le želeli. To je namreč motor pravšnje mase, moči in izjemne učinkovitosti.«
Nissan DeltaWing je povsem drugačen od današnjih dirkalnikov. Voznik sedi v vozilu daleč nazaj, skorajda nad zadnjo osjo in gleda preko dolgega sprednjega dela, pod katerim sta skriti kolesi, z Mihelinovima, posebej zanj razvitima ozkima pnevmatikama. Z motorjem zadaj je razmerje mase močno v korist zadnjega dela, kar zagotavlja dirkalniku izjemno vodljivost. Ob tem ga omejena masa in tekoče oblikovne poteze naredijo posebej učinkovitega.
Njegova inovativna zasnova in v prihodnost zagledane tehnologije so spodbudile Automobile Club de l’Ouest (ACO), organizatorja legendarne dirke 24 ur Le Mansa, da je dobro vidno garažo ob štartno-ciljni črti, Garage 56, rezerviral za eksperimentalni dirkalnik. Ker ni v skladu z nobenim veljavnim tekmovalnim razredom, bo Nissan DeltaWing nosil številko 0.
Pri razvoju motorja je bilo uporabljeno Nissanovo znanje za razvoj sočasnega zagotavljanja majhne mase in velike učinkovitosti, kar omogoča izjemne dirkaške značilnosti. Nissan je pač družba, ki zmore radikalne zamisli presenetljivih zmogljivostnih inovacij spremeniti v strateške prednosti svojih vsakdanjih avtomobilov. To dokazuje tudi aerodinamična učinkovitost pod okriljem ponudbe PureDrive in izjemni dosežki, namenjeni vsakdanjim avtomobilom, pridobljeni z lastnim razvojno raziskovalnim programom.
Prva voznika, ki sta sedla za volan Nissana DeltaWinga, sta britanski dirkač Marino Franchitti in Nissanov voznik v prvenstvu FIA GT1, Michael Krumm. Inovativen dirkalnik je na dirkalno stezo javno prvič zapeljal na dirkališču Sebring na Floridi, 15. marca ob 12.30 po lokalnem času.
Vir: Nissan
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen