Novice

Drugačen pristop k razvoju baterij

Ameriški znanstveniki razvijajo okolju prijaznejše baterije, zasnovane brez oziroma z minimalno količino redkih kovin in škodljivih kemijskih spojin.

Raziskovalci univerze za molekularni inženiring Pritzker v Chicagu so se posvetili razvoju okolju (in ljudem) manj škodljivih baterij – brez škodljivih kemikalij in nerazgradljivih spojin, ki povzročajo onesnaževanje okolja.

Baterije s prijaznejšo kemijsko sestavo

Battery_ (1)Dejstvo je, da globalno povpraševanje po litij-ionskih baterijah še naprej narašča in naj bi po napovedih analitičnega podjetja McKinsey iz 700 gigavatnih ur v letu 2022 do konca desetletja doseglo mejnik 4,7 teravatnih ur, saj se razen v električnih avtomobilih uporabljajo na številnih drugih področjih. Kot je znano, litijeve baterije, ki so v veliki meri namenjene uporabi v električnih avtomobilih, poleg redkih kovin vsebujejo tudi številne škodljive kemikalije, vključno s per- in polifluoroalkilnimi spojinami (PFAS). Te spadajo v veliko družino kompleksnih sintetičnih fluoriranih organskih spojin, ki se masovno uporabljajo in jih zato posledično najdemo tudi v okolju.

Raziskovalci šolskega centra v Chigagu so se lotili razvoja nove generacije baterij, ki ne temeljijo na kemikalijah PFAS. Te so sicer sestavni del elektrolita in katod obstoječih litij-ionskih baterij, saj zagotavljajo obstojnost notranje strukture baterije, čikaški raziskovalci pa so mnenja, da niso nujno potreben sestavni del baterij.

Spodbudni prvi rezultati

Battery_ (2)V okviru novega projekta so razvili elektrolit, ki ne vsebuje fluora oziroma spojin PFAS, sedaj pa iščejo različne načine njegove uporabe v praksi, s katerimi naj bi zmogljivosti in karakteristike novih baterij približali obstoječim standardom baterij za električna vozila oziroma jih celo izboljšali. Med preizkusi se je izkazalo, da uporaba novega elektrolita izboljuje združevanje ionov, kar posledično pomeni večjo energijsko gostoto, obenem pa naj bi bile tovrstne baterije odpornejše na ekstremne temperature. Kot zatrjujejo raziskovalci, so tovrstne baterije stabilnejše od obstoječih litij-ionskih v temperaturnem območju med -40 in 15°C, poleg tega pa naj bi bile tudi bolj obstojne, torej z daljšo življenjsko dobo ob manjši degradaciji.

Razvoj je sicer trenutno še v laboratorijski fazi, zato je zaenkrat nemogoče napovedovati kdaj in če bodo prišle v množično uporabo, a vseeno raziskovalci iz Chigaga odpirajo nov pristop, ki naslavlja varovanje okolja že pri sami zasnovi baterij.

Avtomobilizem.com (Vir: Inside EVs. Foto: proizvajalci.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Spark Alliance: štirje največji evropski operaterji polnilnic združujejo moči
Hondin električni križanec serije 0 bo vse prej kot neopazen