Novice

EU in Kitajska bližje dogovoru v sporu glede uvedbe dodatnih carin

Trenutno potekajo pogajanja med Evropsko komisijo in predstavniki kitajskih oblasti, ki naj bi prinesla rešitev spora zaradi uvedbe dodanih carin na električna vozila kitajskega porekla.

Še pred dokončno odločitvijo Evropske komisije o višini carinskih dajatev na električna vozila kitajskega porekla, ki naj bi bila 30. oktobra, bi lahko Evropska unija s Kitajsko sklenila dogovor ter odpravila razloge za njihovo uvedbo.

Konec spora z dogovorom okrog minimalnih cen

Trenutno med predstavniki Evropske komisije in kitajskega ministrstva za gospodarstvo potekajo pogovori na tehnični ravni, ki bil lahko vodili h končanju spora o uvedbi dodatnih dajatev na uvoz kitajskih električnih avtomobilov v Evropsko unijo. Dogovor o prilagajanju oziroma določitvi minimalnih cen kitajskih znamk za evropski trg bi lahko pomenil rešitev spora med Kitajsko in Evropsko unijo, ki se je pričel z najavo Evropske komisije o uvedbi dodatnih carin na uvoz električnih vozil kitajskega porekla.

Evropska komisija se je za to potezo odločila na podlagi rezultatov preiskave, ki je pokazala, da so kitajski proizvajalci v prednosti na račun kitajskih državnih subvencij, ki jim omogočajo prodajo vozil po nižjih cenah. Posledično bi prihod občutno cenejših kitajskih električnih vozil, ki bi preplavila evropske trge, negativno vplival na prodajo ostalih znamk.

byd lineupNaj spomnimo, letos julija so vstopile v veljavo dodatne dajatve na uvoz električnih vozil določenih kitajskih proizvajalcev. V odvisnosti od sodelovanja v preiskavi so najvišje dajatve (38,1 odstotka) doletele kitajskega avtomobilskega proizvajalca SAIC in njegovo znamko MG, najbolje pa jo je s 17,4-odstotnimi dajatvami odnesel BYD. Pretekli mesec je Evropska komisija sicer že prilagodila višino novih dajatev in jih občutno znižala za električne modele znamk BYD, Geely in SAIC.

Avtomobilizem.com (Foto: Automotive News Europe. Foto: BYD.)

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "EU in Kitajska bližje dogovoru v sporu glede uvedbe dodatnih carin"


7 meseci 13 ur nazaj

BARABE…… pustiti bi morali cene, kakšne so, pa bi potem posledično tudi ostali proizvajalci morali znižati cene vozil, ne pa da EU diktira, kakšno ceno bo imel avto narejen na Kitajskem, to je barbarstvo…….

srcnik
7 meseci 2 dni nazaj

Torej se bo eu dogovorila, da njeni prebivalci ne bomo mogli kupit ugodnega avtomobila, ampak bodo dogovorjeno dražji… Kako super…

xxl
7 meseci 2 dni nazaj

Pričakovano, čeprav že zdaj niso kaj bistveno cenejši.

 
Carlos Ghosn mora plačati visoko odškodnino Nissanu
Notranjost prihodnjih Volkswagnov: manj trde plastike, več tekstilnih oblog