Novice

Evropsko avtomobilsko leto 2024: več zadovoljnih kot kislih obrazov

Kot je to v navadi, se ob koncu leta potegne črta pod dosežke preteklega leta, sešteje prodajne številke in okrona zmagovalce ter poražence preteklega leta. Med zmagovalci v letu 2024 je nedvomno Dacia, ki je samozavestno s Sanderom osvojila naslov najbolje prodajanega modela v Evropi. Tudi pri Toyoti so lahko z rekordnim letom izredno zadovoljni, saj so med vsemi znamkami končali na odličnem drugem mestu. Daleč največ je izgubila Tesla, nič kaj zadovoljni pa ne morejo biti pri Audiju, Fordu in Fiatu.

Pri JATO so v poročilu za leto 2024 med drugim zapisali, da je bilo 21 odstotkov vseh evropskih novih osebnih vozil, registriranih v letu 2024, proizvedenih v Nemčiji. Upad proizvodne moči Nemčije je omogočil, da so na letni ravni več avtomobilov proizvedli na Češkem, največja proizvajalka vozil v Evropi pa ostaja Španija. Francija je po številu izdelanih vozil v Evropi na četrtem, Romunija pa na petem mestu. Še največji skok na trgu so zaznali pri vozilih, izdelanih na Kitajskem, saj se je lani Kitajska po deležu proizvodnje na evropskem trgu prebila že na šesto mesto ter s tem prehitela Veliko Britanijo, Japonsko, Južno Korejo in Turčijo. Kitajske proizvodne številke so v največji meri dvignili SAIC, Geely, BYD, Chery in skupina BMW.

Spremembe na vrhu

Volkswagen Golf je bil praktično celotno desetletje najbolj priljubljena izbira v Evropi, toda leta 2022 je moral svoje mesto prepustiti Peugeotu 208. Naslednje leto je ta laskavi naslov osvojil Teslin model Y, leta 2024 pa je najbolje prodajan avtomobilski model v Evropi postala Dacia Sandero. Njen skok na vrh ni bil nepričakovan, saj je bil model vse od leta 2021 neprestano med tremi prodajno najuspešnejšimi.

Priljubljenost Sandera sloni predvsem na njegovi cenovni dostopnosti, saj gre za enega najcenejših novih modelov v Evropi. Postal je najbolje prodajani model v Španiji in na Portugalskem, med najboljšimi petimi pa je končal še v Franciji, Italiji, Belgiji, Avstriji in Romuniji.

Po modelih EU

Le redko kdo slabše od Tesle

Tesla je končala leto na četrtem mestu, a je najbolje prodajani model znamke izgubil 17 odstotkov deleža (šele na 36. mestu je Mini Cooper, ki je relativno izgubil več). Kljub temu lahko Tesla pozitivno gleda v prihodnost, model Y (pred prenovo) je bil najbolje prodajan model na Nizozemskem, Švedskem, Danskem, Norveškem in v Švici.

Pri znamki Volkswagen so lahko zadovoljni, saj je Golf v primerjavi s preteklim letom pridobil največ novih kupcev med 20 najbolje prodajanimi modeli v Evropi – rezultat 215.700 prodanih enot je zadoščal za tretje mesto na lestvici, a gre še vedno za občuten padec v primerjavi z letom 2018 ali 2019, ko je Volkswagen na letni ravni prodal 445 tisoč oziroma 410 tisoč Golfov. Na drugem mestu v Evropi je bil lani Renault Clio, tretjeuvrščenega Golfa je prehitel za vsega 602 enot.

Bencinski motor vodilo za prodajni dvig

Pogled na delež po pogonih med prvimi desetimi najbolje prodajani v Evropi v letu 2024 razkriva, da je recept za uspeh motor na notranje zgorevanje. Znotraj deseterice izstopata električni Teslin model Y ter Toyotin hibridni dvojec Yaris in Yaris Cross, pri vseh preostalih pa jeTop 10 znamke v Evropi delež bencinskega motorja skoraj pri 100 odstotkih.

Odlično leto je tudi za nekaterimi posameznimi modeli. BMW je prodal 30 odstotkov več modela X1 in kar 54 odstotkov več modela X2. Seat je z Ibizo in Leonom zopet močno skočil (34 in 39 odstotkov), Opel Astra se počasi vrača (+38 odstotkov), Jeep pa je našel 93 odstotkov več kupcev Avengerja kot leta 2023.

Med baterijsko-električnimi modeli je Volvo našel kar 78 tisoč kupcev za novi EX30, kar je zadoščalo za tretjem mesto: prvo in drugo pripada Tesli. Volkswagen je bil uspešen z modelom ID.7, ki se je uvrstil med dvajset najbolje prodajanih.

Za konec še nekaj statistike glede deleža različnih pogonov prodanih avtomobilov v okviru posameznih avtomobilskih skupin. Pri Tesli je stvar seveda povsem jasna, Toyota je s 74-odstotnim deležem polnih hibridnih pogonov nesporni prvak tega sklopa, največ priključnih hibridov (28 odstotkov) so prodali v skupini Geely, sledil jim je Mercedes z 20 odstotki. Delež baterijsko-električnih modelov znotraj skupine Volkswagen je bil lani 13 odstotkov, pri Stellantisu je bil še nekoliko nižji – 11 odstotkov. Pri skupini Renault se je ustavil pri 8,6 odstotkih, pri koncernu Hyundai-Kia na 13 odstotkih in pri Toyoti na vsega 2,3 odstotka. Izstopajo pa na tem področju premijski proizvajalci; delež baterijsko-električnih modelov v skupini BMW je lani znašal 23 odstotkov, pri Mercedesu pa 19 odstotkov. Tudi tu izstopa skupina Geely s kar 41 odstotki prodanih baterijsko-električnih vozil.

Avtomobilizem.com (Vir in foto: JATO Dynamics)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
EX30 je prvi električni Volvo z oznako Cross Country
Varnost za vse: BYD z naprednim varnostnim sistemom tudi za najcenejše modele