Novice

Explorer je prvi Fordov e-SUV

Ford je predstavil enega ključnih modelov za prihodnost znamke v Evropi. Poimenovali so ga Explorer, sloni pa na Volkswagnovi namenski arhitekturi MEB. Ime si sicer deli s priključno-hibridnim Explorerjem, a novi in manjši športni terenec predstavlja prelomnico znamke v Evropi. Še več, Ford ga je izdelal predvsem za evropske kupce, zato so ga oblikovali, razvijali in ga bodo tudi proizvajali v Evropi.

Električni Explorer bo na naše ceste zapeljal iz tovarne v Kolnu, kjer zdaj še izdelujejo Fiesto, a bodo obrat posodobili ter v njem sredi letošnjega leta že pričeli izdelovati enega najpomembnejših modelov v znamkini zgodovini. Novi športni terenec v dolžino meri 4.460 milimetrov. S tem se podaja v enega najbolj konkurenčnih segmentov v Evropi, kjer bo imel številne tekmece. Ne le pri pogonsko enakih Volkswagnih, svoj kos pogače bo iskal med že uveljavljenimi tekmeci, ki so se v preteklih letih dodobra dokazali kupcem.

Najpomembnejši Ford v zadnjih desetletjih 

Explorer je eden pomembnejših novih modelov znamke, saj bo tlakoval pot prihajajočim modelom. Od njegovegahttps___www.carscoops.com_wp-content_uploads_2023_03_Ford-Explorer-EV-00044-1024x715 uspeha bo odvisna modelna sestava Fordove zmanjšane družine. Ta športni terenec se tako povsem umika od koncepta, ki so ga v ospredje potiskali modeli Fiesta, Focus in Mondeo.

Kot že večkrat omenjeno, si Explorer deli pogonsko tehniko z Volkswagnovimi električnimi modeli. A ne gre za edini model na skupni osnovi, kmalu naj bi na ceste zapeljal še en model, ki bo uporabljal enak pristop. Pri Fordu so se namensko odločili, da novinca dimenzijsko umestila med modela ID.3 in ID.4. Tako ne bo neposreden tekmec ne enemu ne drugemu Volkswagnovemu predstavniku.

Tri različne pogonske opcije

V najmočnejši različici bo imel Explorer štirikolesni pogon, torej dva elektromotorja (vsak na eni osi) in 254 kilovatov moči. Noben električni model na arhitekturi MEB nima tako velike sistemske moči. Na voljo bosta še dve različici s pogonom na zadnji kolesni par – ena s 127 kilovati in druga s 213 kilovati. Na voljo bosta dva baterijska sklopa, šibkejši bo imel kapaciteto 58 kilovatnih ur in močnejši 77 kilovatnih ur. O dosegih uradno pri Fordu še ne dajejo informacij, razkrili so le, da bo imela različica Max po merilnem ciklu WLTP 540 kilometrov dosega, pri najmočnejši različici pa naj bi bil doseg omejen na 491 kilometrov.

ford-explorer-elettrica-2023Čeprav govorimo o namenski arhitekturi, Explorer nima možnosti sprednjega prtljažnika. Kot so potrdili pri Fordu, bo imel model zadnji “skrivni” predal pod dnom prtljažnega prostora, tako kot je to narejeno pri Pumi. Prtljažni prostor bo sicer meril 450 litrov in se bo ob podrti zadnji klopi razširil na 1.400 litrov. Pri Fordu so se še pohvalili, da je v sredinskem predalu pri vozniku vgrajen 17-litrski odlagalni predal, ki naj bi bil med največjimi med vsemi serijskimi avtomobili.

Podobnosti z Volkswagni ni opaziti

V potniški kabini je najbolj očiten element pokončno postavljen zaslon na dotik z diagonalo 14,6-palcev. Podobnosti z Volkswagnovimi modeli praktično ni, Explorer je pomanjšana verzija Mustanga Mach-e. Za volanskim obročem je tudi tukaj postavljen manjši prostostoječi digitalni zaslon, v notranjosti pa ni opaziti fizičnih stikal.

Fordove raziskovalke

Aloha Wanderwell je v letih od 1922 do 1927 kot prva ženska s Fordovim modelom T obkrožila svet in prepotovala 43 držav.  Ford se je v dobi električne preobrazbe za predstavitev električnega Explorerja povezal s pustolovsko popotnico Lexie Alford, ki jo na spletu marsikdo pozna kot Lexie Limitless. Lexi naj bi z ambicioznim potovanjem okoli sveta v novem povsem električnem Fordu Explorerju nadaljevala zapuščino Alohe Wanderwell.

 Avtomobilizem.com (Vir in foto: Ford.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Dacia Jogger se seli v Maroko
Popravila baterij električnih avtomobilov so lahko težavna in draga