Novice

Ford širi paleto z dostopnejšimi električnimi modeli

Včasih je potrebno počakati nekaj časa, da se zložijo vsi delci mozaika. Ford je romunski obrat Craiova na oddaljeni in slabo prometno povezani lokaciji le dobrih 300 kilometrov od Kragujevca odkupil od GM po zaključku poslovanja znamke Daewoo že leta 2008. Šele od konca lanskega novembra je ta sodobna tovarna, kjer so lani izdelali več kot 250 tisoč novih vozil, končno zgledno prometno povezana z omrežjem hitrih cest preko DEx12, ki jo tam menda imenujejo kar Fordova avtocesta.

Ford je v najsodobnejšem obratu Ford Otosan v romunski Craiovi pričel s serijsko proizvodnjo treh novih modelov električnih vozil: Pume Gen‑E, E‑Tournea Courier in E‑Transita Courier, ki jih že dobavljajo prvim salonom in kupcem na izbranih evropskih trgih. Ponudba trojice novih modelov je za Ford pomembna predvsem zato, ker z njo dopolnjujejo obstoječo paleto modelov Explorer, Capri in Mustang Mach‑E, E‑Transit, E‑Transit Custom in E‑Tourneo Custom s cenovno dostopnejšimi modeli, ki zadovoljujejo potrebe širšega kroga zasebnih in poslovnih kupcev.

 

Vsakega od novih modelov poganja električni pogonski sklop, izdelan v Fordovem obratu Halewood v Združenem kraljestvu, vključujejo pa tudi komponente iz obrata v Kölnu, kar dokazuje Fordovo zavezanost inovacijam in trajnosti v celotnem proizvodnem procesu.

Poleg tega je tovarna v Craiovi zasnovana z vidika zagotavljanja trajnosti v znamkini evropski proizvodnji, saj so z namestitvijo fotovoltaičnih panelov in uvedbo učinkovitega logističnega vozlišča uspeli znatno znižati ogljični odtis poslovanja.

In če se vrnemo k zgodbi o Fordovi avtocesti iz uvoda – Jo Payne, namestnica generalnega direktorja Ford Otosan, je mnenja, da se je cestne povezave to ime prijelo enostavno zato, ker so tako zelo gnjavili lokalne oblasti, da so jo končno izgradili. Ena od njenih pomembnih nalog v podjetju (ki jo je nasledila že od svojega predhodnika) naj bi bilo v pretekosti prav lobiranje vrsti prometnih ministrov, da bi končno zagotovili boljše ceste. Po drugi strani je romunska vlada pogojevala investicijo v infrastrukturo z dodatnimi naložbami Forda v Craiovi – rezultat je bilo povečanje proizvodnih kapacitet na 300 tisoč vozil letno in vzpostavitev območja za sestavo do 50 tisoč baterijskih sklopov za električna vozila letno, z možnostjo povečanja, če bi bilo to v prihodnosti potrebno.

Ni pa cesta edina prometna povezava, ki jo ima ta sodobna Fordova tovarna, kar približno 60 % vseh izdelanih vozil iz tovarne odpeljejo vlaki. Pred časom je bila železniška povezava sicer precej počasna, a se je v zadnjih letih s tega vidika izboljšala. Piko na i novi cesti pa bo okvirno leta 2028 dodala avtocesta čez Karpate, ki naj bi povezala Craiovo s hitrejšim cestnim omrežjem EU od Madžarske dalje.

Avtomobilizem.com (Vir: Ford, Autocar. Foto: Ford.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Po Volkswagnu še Audi z rigoroznimi varčevalnimi ukrepi
94 odstotkov Nemcev po politični aktivaciji Muska ne želi več voziti Tesle