Francoska vlada je lani decembra za letošnje leto najavila zagon programa socialnega najema električnih vozil, do katerega bi bili upravičeni francoski rezidenti z nižjimi dohodki. Možnost najema enega od modelov s seznama, odobrenega s strani francoskih oblasti, so dobili vsi z letnim dohodkom pod 15.400 evrov. Poleg tega mora biti njihovo delovno mesto oddaljeno najmanj 15 kilometrov od stalnega prebivališča, letno pa morajo prevoziti vsaj 8.000 kilometrov.
Močno presežena kvota načrtovanih 20.000 najemov
Ker je zanimanje za možnost cenovno ugodnega najema električnih vozil preseglo vsa pričakovanja, so se pri francoski vladi do trenutne zaustavitve programa odločili za povečanje kvote na 50.000 najemov. Prvotnih 20.000 najemov bo francoske davkoplačevalce stalo 1,5 milijarde evrov, razširjena več kot podvojitev kvote pa bo zahtevala dodatno financiranje.
Ponujajo tudi možnost subvencioniranega nakupa
Da bi še povečali število električnih vozil na francoskih cestah, imajo francoski državljani tudi možnost pridobitve finančnih spodbud v višini med 5.000 in 7.000 evri za nakup enega od električnih modelov. Francoska vlada je temu namenila dodatno milijardo evrov letno.
Za uvrstitev na seznam električnih modelov, odobrenih s strani francoske vlade, morajo proizvajalci zadostiti številnim zahtevam, vključno z omejitvami ogljičnega odtisa proizvodnje in transporta. Prav s temi so regulatorji poskrbeli, da se na seznam niso mogli uvrstiti cenejši električni modeli kitajskih proizvajalcev. Na seznamu se nahaja 24 modelov znamk skupine Stellantis, pet Renaultovih modelov in Tesla Y. Med električnimi modeli, ki niso zadostili pogojem, sta Teslin model 3 in Dacia Spring, ki jo uvažajo s Kitajske.
Avtomobilizem.com (Vir: Automotive News Europe. Foto: proizvajalci.)
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Francoski socialni najem električnih vozil: zaradi velikega zanimanja zmanjkalo denarja"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
20.000 najemov bo stalo 1,5 miljarde? To je 75.000€ po avtu? Kaj jim bodo lexuse dali pa še žepnino zraven?
To je realna slika kako se troši javni denar. Tudi pri nas je tako, EV, SE, nizkoenergijske hiše, TČ, …
Od subvencioniranja ima še najmanj koristi uporabnik sam.