Obljuba o priključnem hibridu
Vse skupaj se bo začelo z limuzino na gorivne celice, ki bo javnosti prvič predstavljena na letošnjem avtomobilskem salonu v Tokiu in naj bi na ceste zapeljala v začetku prihodnjega leta. Brezemisijsko vozilo bo nasledilo model Clarity iz leta 2008, vodilni pa so novost predstavili kot prikaz trajnostne usmeritve Honde. Sistem gorivnih celic so v primerjavi s predhodnikom zmanjšali za tretjino, zato je njegova velikost sedaj primerljiva s 3,5-litrskim šestvaljnim bencinskim agregatom in bo lahko nameščena spredaj pod pokrov motorja. S tem bo Honda lahko tehnologijo razširila tudi na ostala vozila in pripomogla k hitrejšemu širjenju tehnologije. Manjši sistem pripomore tudi k izboljšani ergonomiji potniške kabine, obenem pa so povečali prostornost v vseh elementih.
Japonski proizvajalec vozil želi drago investicijo v gorivne celice ublažiti z uporabo enake arhitekture za nov priključni hibrid, ki naj bi na ceste zapeljal leta 2018. Ponujal naj bi trikraten električni doseg v primerjavi z današnjim hibridnim modelom Accord, ki ga imajo v ponudbi. Pogonski sklop bosta sestavljala štirivaljni bencinski agregat s prostornino, manjšo do 1,8-litra, in 130-kilovatni električni motor z litij-ionsko baterijo.
Samodejni 10-stopenjski menjalnik je realnost
Na tapeti je tudi novi 10-stopenjski samodejni menjalnik za vozila s pogonom na sprednji kolesni par. Pri Hondi pravijo, da bo to prvi takšen menjalnik, ki bo luč sveta ugledal v bližnji prihodnosti, žal pa pri japonskem proizvajalcu niso želeli razkriti točno leto prihoda. Svoje mesto bo našel med večjimi modeli, Acura RLX in Odyssey, vendar načrtov še niso zaključili.
Desetstopenjsko avtomatiko bo razvila Honda, zamenjala pa naj bi obstoječi 6-stopenjski samodejni menjalnik. Kot je dejal Keiji Ohtsu, vodja oddelka za tehnologijo pri Hondi, med glavni odliki spadata kompaktnost in prilagodljivost za številne vrste vozil. Po zadnjih podatkih na bi s pomočjo novega pametnega menjalnika vozilo prihranilo do 6 odstotkov goriva in pripomoglo k 14-odstotnemu povečanju pri pospeševanju. Prestavljanje naj bi bilo obenem za 30 odstotkov hitrejše.
Motorna revolucija
Honda bo zmanjšala povprečno porabo s pomočjo dodajanja prestav in turbopolnilnikov, zato težijo k izboljšanemu izgorevanju motorjev. Pri novi generaciji agregatov želijo toplotno izgorevanje izboljšati za vsaj 50 odstotkov, s tem pa pridobiti več energije pri izgorevanju, povečati moč motorjev in zmanjšati porabo goriva. Honda je novo tehnologijo, ki izboljša toplotno učinkovitost in zmanjša temperaturo izgorevanja, poimenovala HLSI ( Homogeneous Lean Charge Spark Ignition). Rezultat so nižje emisije CO2 in NoX. Novo generacijo agregatov želijo uporabiti okoli leta 2020.
V Evropo bosta skupaj z deseto generacijo Civica prišla dva prisilno polnjena agregata, litrski VTEC in 1,5-litrski VTEC.
Električna prihodnost
Končno se je Honda začela poigravati z mislijo na štirikolesno gnano električno vozilo, ki bo ponujalo obilico navora in hiter pospešek. S pomočjo vektoriranja navora na vsa štiri kolesa naj bi bilo njihovo vozilo vozniško odlično in zanesljivo v vseh vremenskih pogojih. Skupina mladih inženirjev je za vajo ustvarilo prototip, ki je tekmoval na sloviti dirki Pikes Peak v ZDA. Modificirali so kompakten hibridni model CR-Z in ga opremili s podobnimi motorji, kot bodo nameščeni v športnem NSX.
Yutaka Horiuchi, glavni inženir pri projektu, je dejal, da Honda zdaj razmišlja o možnosti namestitve sistema v produkcijsko vozilo. Sistem bi morali uporabiti za večja in dražja vozila, s čimer bi upravičili višjo ceno in ostali profitabilni. Namignil je, da se želijo v prihodnosti spopasti s Teslo.
Avtomobilizem.com (Vir: Autonews. Foto: Gašper Pirman.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen