Novice

Huawei obljublja veliko z novim patentom baterij z elektrolitom v trdnem stanju

Pri proizvajalcu naj bi zaščitili novo tehnologijo baterij z elektrolitom v trdnem stanju, ki naj bi z večjo energijsko gostoto in krajšim časom polnjenja teoretično ponujale do 3.000 kilometrov dosega.

Kitajsko tehnološko podjetje naj bi razvilo novo tehnologijo baterij z elektrolitom v trdnem stanju, ki naj bi jih bilo moč napolniti v petih minutah in naj bi – s trikratnikom energijske gostote v primerjavi z doslej znanimi tehnologijami – teoretično omogočale 3.000 kilometrov dosega.

Optimistične napovedi Kitajcev

HuaweiKot naj bi bilo razvidno iz patentne prijave, so strokovnjaki podjetja Huawei razvili nove baterije z elektrolitom v trdnem stanju, pri katerih naj bi izrabo elektrod in posledično zmanjšanje življenjske dobe baterij preprečevali z uporabo dušika. Nove baterije naj bi imele 400 do 500 Wh na kilogram lastne mase, kar predstavlja približno trikratnik energijske gostote baterij, ki so trenutno v uporabi pri električnih vozilih. Polnjenje tovrstnih baterij do 100-odstotne napolnjenosti – seveda ob ustrezni polnilni infrastrukturi – naj ne bi trajalo več kot pet minut. Kot pojasnjujejo pri Huaweiu, naj bi uporaba baterij z novo tehnologijo v primeru tipičnega modela električne limuzine omogočala do 3.000 kilometrov dosega z enim polnjenjem – sicer v skladu z blažjimi kitajskimi normativi CLTC, a bi tudi ob preračunu s standardom EPA ali WLTP okvirno prišli na več kot 2.000 kilometrov dosega.

Pa res potrebujemo tolikšen doseg?

Huawei EVOb teh, za današnje čase precej neverjetnih številkah, se seveda lahko vprašamo, če v električnih avtomobilih res potrebujemo toliko dosega, saj kljub baterijam z večjo energijsko gostoto ta s seboj praviloma prinaša precejšnjo maso vozil. Uporaba tovrstne tehnologije bi se verjetno bolj smotrno in učinkovito izkazala pri električnih modelih z okrog 1.000 kilometrov dosega, kar je (tudi na račun napovedanega hitrega polnjenja) več kot dovolj za vožnjo brez nepotrebnih ali predolgih postankov na daljših relacijah. Električni avtomobili bi bili posledično lahko lažji in z nižjo porabo cenovno dostopnejši ob nakupu ter stroškovno učinkovitejši glede na prevožene kilometre in porabo električne energije. Podobnega mnenja so tudi pri Toyoti, kjer naj bi prihodnje generacije njihovih električnih modelov omogočale do 1.200 kilometrov dosega z enim polnjenjem.

Avtomobilizem.com (Foto: Huawei.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
V nestrpnem pričakovanju tretje generacije Mazde CX-5
Mitsubishi Grandis: po 13 letih spet na evropskih cestah