“Cilj 2035 glede brezemisijskih vozil je najbolj enostavna evropska industrijska strategija za električna vozila, ki evropskim podjetjem prinaša ključne naložbe,” so zapisali pri platformi za elektromobilnost, člani katere so tudi Skupina Renault, Volvo, Ford, Tesla, Uber ter še druga podjetja in skupine.
Bojijo se, da si bo Evropska komisija premislila

Koalicijo teh enakomislečih podjetij je zaskrbelo zaradi nedavnih izjav, ki spodbujajo idejo, da Evropska komisija spremeni že določene okoljske standarde glede izpustov ogljikovega dioksida pri osebnih in lahkih gospodarskih vozilih. Predvsem evropska desnosredinska stranka EPP je že večrat pokazala ambicije, da bi prepoved prodaje modelov z motorjem na notranje zgorevanje prestavili na kasnejši čas. Njihov ključni razlog za časovno uskladitev okoljskih ciljev je tehnološko premalo raznolika ponudba.
Platforma je glede izjav v javnosti še toliko bolj zaskrbljena, saj je na evropskih volitvah največ poslancev dobila ravno stranka EPP. Ker bo na vrhu Evropske komisije po trenutnih indicih ostala Ursula von der Leyen, se zdi vse bolj verjetno, da se bodo prilagodili cilji evropske politike glede okoljskih zahtev.
Več bo znanega kmalu
Glede na zapisano v osnutku dokumenta, ki so ga v roke dobili evropski voditelji in so se do njega dokopali tudi pri Euractiv, Evropska komisija nima načrta posegati v prepoved prodaje motorjev na notranje zgorevanje. Namesto tega bodo ponudili stabilno okolje za razvoj evropskih proizvodnih kapacitet za proizvodnjo ogljično nevtralnih tehnologij in produktov.
Jens Gieseke, poslanec pri EPP in nekdanji vodja pogajanj glede standardov ogljikovega dioksida, je za Euractiv potrdil, da se bo Evropski parlament o prihodnjih korakih odločil v prvem tednu julija, ko bodo na Portugalskem potekali »študijski dnevi«.
Veliko je interesov

“Umik prepovedi motorjev z notranjim zgorevanjem je bila ena naših temeljnih zahtev v volilni kampanji,” je povedal Gieseke in dodal, da je na mizi več možnosti, kako spremeniti zakon, vključno z upoštevanjem alternativnih goriv ali znižanjem povprečnega cilja zmanjšanja emisij za proizvajalce avtomobilov na 90 % namesto sedanjih 100 %. Vendar platforma za elektromobilnost opozarja, da “privabljanje naložb za ustvarjanje industrijskega ekosistema z ničelnimi neto emisijami ni mogoče brez doslednega, jasnega regulativnega okvira”.
“Če bi zdaj ‘prestavili vzvratno’, bi tudi znatno kaznovali vse industrijske akterje, vključno s številnimi našimi člani, ki so že vlagali v ta prehod (avtomobilska industrija, baterije, infrastruktura itd.),” je svoje še povedal Gieseke.
A vsi evropski proizvajalci niso na isti strani. Oliver Zipse, izvršni predsednik BMW-ja, je že večkrat poudaril, da je tak zakon naiven in bo nujno potrebna prilagoditev načrtov za prihodnost. Na njegovi strani je še kar nekaj drugih avtomobilskih proizvajalcev, ki v prihodnosti vidijo več pogonskih opcij in ne samo baterijsko-električnega pogona.
Avtomobilizem.com (Vir: Euractiv. Foto: Renault in Volkswagen)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen