Sprememba je posledica strateškega preimenovanja Audijevih modelov. Modeli z motorji na notranje zgorevanje bodo po novem nosili sode, baterijsko-električni modeli pa lihe številke. Nova generacija A5 tako pod skupno modelno streho združuje modela A4 in A5.
Sprememba poimenovanja odpravlja dolgočasen videz
Drugačna številćna oznaka v segment nekdanjega modela A4 prinaša bistveno bolj dinamično oblikovanje, ki ga podkrepijo številne podrobnosti in spremenjena razmerja. Vsekakor kritika o dologčasno oblikovanemu A4 ni več na mestu, saj deluje njegov naslednik bistveno bolj samozavestno in dinamično. K skupnem dobremu vizualnemu vtisu pripomorejo še nekoliko širši blatniki, tanjša maska hladilnika s prav tako tanjšimi žarometi LED in velike zračne odprtine na odbijaču. Zadnji žarometi svetijo v tehnologiji OLED in imajo prilagodljivo grafično podobo.
A5 je prvi model, ki sloni na novi arhitekturi PPC (Premium Platform Combustion). V resnici gre za precej posodobljeno arhitekturo MLB Evo (Modularer Längsbaukasten), kateri so inženirji podaljšali medosje na 2.900 milimetrov (68 milimetrov več kot prej). Nemci še niso razkrili točne dolžine in širine modela, a se pričakuje glede na daljše medosje tudi rast zunanjih gabaritov
Občuten preskok v potniški kabini
V notranjosti je generacijski preskok še nekoliko bolj očiten. Audi se je odločil in odstranil večino fizičnih stikal. Nadomeščajo jih moderni zasloni in prečiščena armaturna plošča. Na sredini slednje je velik ukrivljen zaslon, znotraj katerega se skrivata 11,9-palčni zaslon digitalnih merilnikov in 14,5-palčni zaslon na dotik. Za izboljšano varnost skrbi še povečan projicirni zaslon, na seznamu opcijske opreme pa je še en 10,9-palčni zaslon, ki je nameščen pred sovoznikom. Pri Audiju obljubljajo več prostora v potniški kabini, a za zdaj podrobnosti niso znane.
Dizel in bencin ostajata ključni pogonski opciji
V Ingolstadtu se še niso želeli zavezati baterijsko-električnemu pogonu in so izbrali klasiko. Vstopni motor je dvolitrski prisilno polnjen bencinski štirivaljnik TFSI, ki z nekoliko izboljšanim procesom izgorevanja in variabilno turbino izboljšuje učinkovitost motorja. Ima 110 kilovatov in pogon na sprednji kolesni par ali 150 kilovatov in štirikolesni pogono quattro.
Za ljubitelje dizelskih motorjev bo na voljo dvolitrski prisilno polnjen štirivaljni TDI z blagohibridno tehnologijo. Motor ima 150 kilovatov moči in 400 njutometrov navora, a dodaten elektromotor v menjalniku k skupni moči doda še 18 kilovatov. Na voljo je s samodejnim dvosklopčnim menjalnikom ter pogonom spredaj ali štirikolesnim pogonom quattro.
Že takoj so pri Audiju pokazali tudi športni S5. Poganja ga trilitrski šestvaljni TFSI, ki je zaradi emisijskih omejitev dobil še blagohibridno tehniko. Ima 270 kilovatov, serijsko vgrajen štirikolesni pogon quattro, dvosklopčni samodejni menjalnik in zadnji športni diferencial z vektoriranjem navora. Izboljšano vzmetenje in blažilniki poskrbijo za nadgrajene vozne lastnosti, a obenem ponujajo več prilagodljivosti in vsakodnevne uporabnosti.
Audi bo novi A5 pričel tržiti že ta mesec, a bodo prvi prodani modeli na ceste zapeljali šele novembra. Cene v Nemčiji se pričnejo pri 45.200 evrih.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Audi.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen