V video posnetku, ki je zaokrožil po kitajskih družbenih omrežjih, so prikazali delovanje sistema, ki izstreli baterijski paket stran od vozila in s tem prepreči vžig vozila.
Za zaščito voznika in potnikov v vozilu
Sistem naj bi deloval na podobnem principu kot sprožitev zračnih blazin za zaščito potnikov v kabini, le da v tem primeru, ob trku in zaznanem porastu temperature baterij, lansira paket baterij tri do šest metrov stran od vozila. Eno od logičnih vprašanj, ki se marsikomu porajajo ob predstavitvi te tehnologije, je predvsem varnost vseh (pešcev, drugih vozil ter lastnikov teh vozil) v okolici, saj najverjetneje ne bodo navdušeni, če jih zadane večstokilogramski paket baterij. Poleg tega tudi ni jasno, kaj se zgodi v primeru večje deformacije vozila ob trku. Ta bi lahko preprečila izstrelitev baterij, v tem primeru pa bi lahko dodatno nevarnost predstavljal še ekplozivni naboj, ki sicer v manj kot sekundi poskrbi za lansiranje baterijskega paketa.
Zamegljeno ozadje preizkusa in vpletenih
Uradnih informacij o novi tehnologiji in vpletenih podjetjih zaenkrat ni mogoče najti nikjer, čeprav oznake na vozilu namigujejo na vpletenost kitajskega centra za popravila poškodovanih vozil in s tem povezanih tehnologij (China Automotive Collision Repair and Technology Research Center), preizkus pa naj bi se zgodil 19. septembra letos v okviru demonstracijskega sestanka. Pri preizkusu naj bi uporabili električni model 03T znamke iCar, ki je v lastništvu kitajskega proizvajalca Chery. Predstavniki znamke iCar, pa tudi podjetja Joyson Group, ki naj bi bilo po nekaterih informacijah povezano s tem, sodelovanje odločno zanikajo.
Glede na vse potencialne nevarnosti, ki jih v realnem svetu prinaša izstrelitev večstokilogramskega in po možnosti še gorečega paketa baterij, lahko le upamo, da je šlo pri tokratnem preizkusu zgolj za šalo z namenom zbujanja pozornosti in nabiranja všečkov.
Avtomobilizem.com (Foto: zaslonski posnetek.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen