Spremembe na obzorju
Tudi pri nas smo že pisali o tem, da naj bi bil Trump močno naklonjen sprostitvi ukrepov, s katerimi ZDA regulirajo uvedbo avtonomnih vozil na javnih cestah. Po drugi strani je v predvolilni kampanji pogosto in udarno komuniciral svoje mnenje glede načrtovanih dodatnih carinskih bremen, ki jih lahko po njegovem prevzemu oblasti pričakujejo uvozniki avtomobilov, kar bo povzročilo ali izgube zaslužkov ali pa dvig cen teh vozil na trgu.
V najnovejši epizodi so se ameriški mediji razpisali o tem, da proizvajalci, med katerimi naj bi bili Ford, GM, Stellantis in Toyota, v krogih Trumpove administracije intenzivno lobirajo, da bodoča republikanska vlada razmisli o posledicah napovedane ukinitve subvencij za nakup električnih vozil. Avtomobilska podjetja so namreč vložila na desetine milijard dolarjev v razvoj električnih vozil in prilagajanje proizvodnih linij za njihovo izdelavo, zdaj pa jih lahko upravičeno skrbi, da bodo na trgu postali nekonkurenčni, če bo sprejeta odločitev o zaključku sheme sofinanciranja nakupa v višini 7.500 ameriških dolarjev.
Ne vlečejo vsi v isto smer
V pismu lobistične skupine Zveza za avtomobilske inovacije (Alliance for Automotive Innovation) je njen predstavnik John Bozzella bodočemu predsedniku Donaldu Trumpu med drugim napisal, da so spodbude v okviru Bidnovega zakona o zniževanju inflacije pomagale zagotoviti ameriški avtomobilski industriji “globalno konkurenčnost” v času, ko jih vse resneje ogrožajo kitajski tekmeci. Hkrati pa naj bi jih po poročanju Reutersa skrbelo za zvezne in državne predpise o emisijah (zlasti v Kaliforniji in pridruženih državah), ki niso v skladu s trenutno realnostjo avtomobilskega trga in povečujejo stroške za potrošnike. Proizvajalci avtomobilov trdijo, da je doseganje zastavljenih ciljev mogoče doseči le s prodajo več električnih vozil, čeprav trgovci ugotavljajo, da bi večina kupcev še vedno raje vozila avtomobil s klasičnim termičnim pogonskim sklopom ali hibrid.
Kljub znanim Trumpovim stališčem o zelenem prehodu verjetno ne bo mogel preusmeriti vseh sredstev, ki so jih njegovi predhodniki že namenili infrastrukturnim projektom razvoja polnilne mreže. Je pa dokaj verjetno, da bo avtomobilski industriji podaljšal čas za uskladitev nivoja škodljivih emisij s predpisanimi mejnimi vrednostmi. Odločitve njegove administracije glede prihodnosti subvencij za električna vozila naj bi po besedah Elona Muska še najmanj vplivale na poslovanje podjetja Tesla, ki ima pred ostalimi izjemno prednost in drži v rokah približno polovico trga novih električnih avtomobilov. A je po drugi strani tudi znano, da je kar 43 % neto dobička podjetja v obdobju od januarja do septembra letošnjega leta rezultat prodaje emisijskih kreditov drugim avtomobilistom.
Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops, Inside EVs. Foto: Oleg Yunakov)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Izzivi avtomobilske industrije pred nastopom Trumpove administracije"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Trump ne bo storil ničesar. Tudi v prvem mandatu poleg retorike ni storil ničesar.
Rešitev ameriške avtoindustrije je v repatriaciji proizvodnje v Michigan in ostale predele kjer so nekoč stale tovarne.
Drugi pogoj je takojšnja odprava zelene agende in prestavitev EV histerije na slepi tir.