Novice

Kdo bo preživel? Na Kitajskem rekordno visoki popusti za električne modele.

Avtomobilski proizvajalci se pripravljajo na električno prihodnost. Nekateri so pri načrtovanju bolj previdni, drugi pretirano optimistični. Daleč najbolj inovativni in zagnani so na Kitajskem, kjer ne mine dan, da kakšen izmed domačih proizvajalcev ne bi predstavil novega, nadvse naprednega baterijsko-električnega modela. A za »fasado« blišča se skrivajo težki izzivi, kako ostati pomemben, tehnološko konkurenčen in obenem zaslužiti dovolj, da podjetje ne bankrotira.

Popusti blizu 17 odstotkom

BYD Seal U PHEV
BYD je eden redkih proizvajalcev, ki mu uspe na Kitajskem ostati v zelenih številkah.

Po zadnjem štetju na Kitajskem za kupce tekmuje okoli 50 različnih proizvajalcev baterijsko-električnih modelov. Od množice so v zelenih številkah le trije – BYD, Li Auto in Seres. Kljub temu, da so cenovni pritiski tam že nekaj časa neverjetni, se višina (že tako radodarnih) popustov v zadnjem času še povečuje. Z nižanjem cen modelov pa se pod vprašaj postavlja obstoj velike večine proizvajalcev.

V raziskavi, ki jo je izvedel JP Morgan, je povprečni popust na baterijsko-električne modele na Kitajskem v aprilu znašal 16,8 odstotka. Že marca ni bil nizek (16,3 odstotka), a zaradi vse večje konkurence v zadnjem letu vztrajno raste. V letu 2024 je bil povprečna vrednost popusta, ki ga je dobil kupec ob nakupu baterijsko-električnega modela, 8,3 odstotka. Za nameček so se decembra še za 10 odstotkov spustile cene baterijsko-električnih modelov.

Proizvajalcem doma ostane bore malo

Kot se še izračunali, je bila v letu 2024 povprečna marža proizvajalcev na prodan baterijsko-električni model le še na 10 odstotkih. Pred štirimi leti so na enoto zaslužili 20 odstotkov, potem ko so od prodajne vrednosti odšteli ceno proizvodnje, strošek proizvodnih materialov, stroške dela in logistiko.

Zdaj je verjetno že jasno, zakaj si praktično vsi želijo pričeti prodajati svoje modele na globalnih trgih. Tam so prodajne cene višje, marže pa bistveno bolj normalne. S prodajo vozil na tujih trgih lahko pridobijo nekaj manevrskega prostora, ki omogoča nadaljno financiranje razvoja in proizvodnje. Posledično se je v prvih štirih mesecih izvoz baterijsko-električnih avtomobilov zelo povečal ter dosegel kar 33-odstotni delež med vsemi izvoženimi novimi vozili s Kitajske.

Avtomobilizem.com (Foto: BYD.)

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Kdo bo preživel? Na Kitajskem rekordno visoki popusti za električne modele."


1 dan 8 ur nazaj

To hkrati pomeni zmanjševanje stroškov proizvodnje, to pa vemo kaj za sabo potegne. Šparanje na kvaliteti, več problemov in potem te na servisu olupijo…

spaceone
1 dan 8 minute nazaj

Šparajo tudi zahodni proizvajalci. Dele pa itak že vse iz Kitajske dobijo. Koliko marže imajo, se pa vidi v rekordnih dobičkih. To natolcevanje, da so kitajski avti šrot je neutemljeno.

Blinder
1 dan 3 ur nazaj

če je delano samo za čas obvezne garancije pomeni propad firme v nekaj letih. Bogve koliko novih ssangyongov in Alfa romeo bi prodali bolj pri nas, če bi tej avti držali bolj ceno na trgu rabljenih. Proizvajalcem se gre za dobro ime znamke

Firediver
11 ur 16 minute nazaj

Če bi jim šlo za dobro ime znamke, bi vgrajevali boljše materiale, ki bi več zdržali. Ampak taki materiali so dražji, cena avta pa mora biti konkurenčna in zaradi tega potem ni dobička.
Od dobrega imena se ne da preživeti, če ni prodaje in predvsem dobička iz prodaje. Za to pa moraš biti konkurenčen.

Firediver
1 dan 7 ur nazaj

Pričakovano pač…delano samo za prvega lastnika in za čas (obvezne, hvalabogu) garancije.
Ampak to ni nič novega, samo še bolj izrazito bo.

1 dan 6 ur nazaj

“delano samo za prvega lastnika” – no, toliko o ekologiji, povezani z “rešiteljem” sveta EV.

Firediver
1 dan 5 ur nazaj

Hja, glede ekologije in ekonomije je več paradoksov, prava rešitev bi za ekologijo bila, da se vsi odpovemo potrošništvu in osebnemu transportu ter pristanemo nazaj v gozdu, moški bodo jagali živali, ženske pa nabirale gozdne sadeže. Pač naravi vzeti samo toliko, kolikor potrebuješ in ne toliko kolikor ti uspe potrošiti.
Tega filma ne bomo videli.

Lahko pa v izogib nabavi novega vozila vzdržujemo stara (tako kot je na Kubi), ki imajo sicer trpežne ampak potratne EURO0 motorje. Bo to bolj ekološko?

 
Volkswagnov Multivan tudi v osemsedežni izvedenki
Novi izvršni direktor Stellantisa bo Antonio Filosa