Na kenijskem podeželju večina prebivalstva še vedno pešači po vsakodnevnih opravkih, saj so avtobusi izredno redki, avtomobili pa predragi. Večina avtomobilov sicer prihaja z Japonske, iz Združenih arabskih emiratov in Indije, nekateri Hondini, Toyotini, GM in Hyundajevi modeli pa so sestavljeni tudi v tej vzhodnoafriški državi. A žal so ceste na podeželju v katastrofalnem stanju, domačini pa se radi šalijo, da so luknje na njihovih cestah tako globoke, da se iz njih vidijo zgolj ušesa žiraf. Prenekateri soliden avto tam kaj hitro doseže svoje konstrukcijske meje.
Na idejo o poceni terenskem avtomobilu je že pred leti prišel mladi angleški računalniški inženir, Joel Jackson, ki je živel v Keniji. Če je želel prispeti do svoje službe, je namreč moral več ur čakati na avtobus ali pa celotno traso prepešačiti. Njegovo podjetje, Mobius Motors, je tri leta pripravljalo robusten prototip, ki naj bi bil v letošnjem letu pripravljen za serijsko proizvodnjo.
Model Mobius II je dolg 3,88 m in je oropan vsakega luksuza. Terenec se ponaša s klasično šasijo ter listnatimi vzmetmi zadaj. Je brez klimatske naprave, servo volanskega mehanizma ter električnega pomika stekel. Nenazadnje velja filozofija, da česar avto nima, se tudi pokvariti ne more!
Pod motornim pokrovom se vrti Toyotin 1,6-litrski bencinski agregat s 86 konji. Japonski proizvajalec je poskrbel tudi za petstopenjski menjalnik in zavorni sistem. A kar 35% vseh delov izvira iz Kenije, delež le-teh pa želijo še povečati na 40%.
Terenec je lahko tako petsedežnik kakor tudi osemsedežnik z dvema vzdolžnima klopema zadaj. Nosilnost avtomobila znaša kar 625 kg. Cena Mobiusa bo v Keniji 950.000 kenijskih šilingov (cca. 8.000 eur), k temu pa je potrebno prišteti še davek. Cilj proizvajalca je, da proda vsaj 8.000 vozil do leta 2016.
Več o Mobiusu pa na njihovi spletni strani.
Avtomobilizem.com (Vir: motor-talk.de. Foto: Mobius)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Kenijski terenec"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
prav hudo zgleda!