Novice

Kitajska vlada bi tekmovala z BYD

Kitajski trg je poln avtomobilskih podjetij. Trenutno največji proizvajalec električnih vozil BYD je v zasebnem lastništvu, medtem ko ima kitajska vlada delež v kar nekaj podjetjih, ki pa zaenkrat niso bila enako uspešna v elektrifikaciji modelne palete.

Kitajski trg avtomobilov je svojevrsten fenomen, saj bi težko še kje našli toliko avtomobilskih znamk, za katere zaradi zaostrene konkurence in cenovnih vojn strokovnjaki že nekaj časa napovedujejo, da bodo morale strniti svoje vrste ali pa bodo najverjetneje končala svojo poslovno pot. Med zasebnimi projekti so vključene velike tuje globalne skupine, kot sta Toyota in Volkswagen, s skupnimi podjetji z lokalnimi partnerji, potem pa je tu še kitajska vlada, ki je prav tako partner v velikem številu avtomobilskih proizvajalcev – po oceni Nikkei Asia jih je v portfelju približno sto, med njimi Chongqing Changan Automobile, Dongfeng Motor Corp in skupina China FAW.

Prav slednja naj bi si v zadnjem času prizadevala za bolj poenoten pristop preko procesa konsolidacije ključnih avtomobilskih proizvajalcev, s čimer bi povečali učinkovitost, zmanjšali presežne kapacitete ter dodatno pospešili prehod države na električno mobilnost. Kot je na Kitajskem običajno, je signal prišel s samega vrha, na nedavnem dogodku v Pekingu je namreč podpredsednik državne komisije za nadzor in upravljanje premoženja državnega sveta pozval proizvajalce avtomobilov k prestrukturiranju in preoblikovanju poslovanja, da bi postali bolj konkurenčni, zlasti v primerjavi z bolj prilagodljivimi znamkami v zasebni lasti.

To sicer ni prvič, da se omenja ta tema, že februarja je lokalni medij South China Morning Post poročal, da naj bi vlada razmišljala o združitvi Dongfenga in Changana v eno holding skupino. Če bi se to res zgodilo, bi nastal novi največji kitajski proizvajalec električnih vozil, ki bi po obsegu presegel tudi BYD. Da bi imela poteza daljnosežnejše posledice, pravijo tudi pri Morgan Stanleyu, kjer napovedujejo, da bi tovrstno prestrukturiranje pomenilo velik korak h konsolidaciji industrije in bi bilo dolgoročno zelo pomembno za kitajsko avtomobilsko industrijo. Poteza pa ne bi bila prav enostavna, saj ima Dongfeng skupna podjetja z Nissanom, Hondo, Peugeotom in Citroenom, medtem ko Changan sodeluje s Fordom in Mazdo.

Kljub slabi učinkovitosti električnih vozil obe podjetji ostajata globoko integrirani v širši kitajski avtomobilski ekosistem. Dongfeng vzdržuje skupna podjetja z Nissanom, Hondo, Peugeotom in Citroënom, medtem ko Changan sodeluje s Fordom in Mazdo.

Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops. Foto: proizvajalca.)

 

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Hondin električni križanec serije 0 bo vse prej kot neopazen
ACEA poziva: dialog in večja konkurenčnost, ne povračilni ukrepi