Novice

Kitajski avtomobilisti uspešno prodirajo na Bližnji vzhod, v Latinsko Ameriko, Afriko in Azijo

Proizvajalci avtomobilov s Kitajske se v zadnjem času soočajo s številnimi trgovinskimi ovirami pri izvozu svojih izdelkov v evropske države in Severno Ameriko. Ker so modro stavili na več kot enega konja, njihove globalne prodajne številke še vedno rastejo, saj uspešno povečujejo svojo prisotnost tudi na rastočih svetovnih avtomobilskih trgih.

Globalni nastop

Kitajski proizvajalci bi z domačo proizvodnjo lahko pokrili vse potrebe.
Kitajski proizvajalci bi z domačo proizvodnjo lahko pokrili vse potrebe.

Kitajski proizvajalci avtomobilov se lahko veselijo kljub pretečim izzivom Trumpove administracije in bruseljskih birokratov, saj so med globalnimi izvozniki osebnih avtomobilov prehiteli Nemčijo in Japonsko. Lani so s Kitajske na tuje trge prepeljali 4,7 milijona avtomobilov, kar je trikratnik rezultata iz leta 2021.

Kitajski proizvajalci so še vedno pod pragom opazne prisotnost v Severni Ameriki, na evropskih trgih pa se soočajo z močno konkurenco tradicionalnih znamk; v obeh primerih njihovo uspešnost dodatno hromijo carinske obremenitve. Na srečo so pravočasno usmerili svojo pozornosti tudi na hitro rastoče trge jugovzhodne Azije, Bližnjega vzhoda, Latinske Amerike in Afrike z omejeno prisotnostjo domače avtomobilske industrije. The Economist poroča, da so si kitajski proizvajalci avtomobilov uspeli praktično z ničle v le nekaj letih zagotoviti osem odstotkov bližnjevzhodnega in afriškega avtomobilskega trga, šest odstotkov v Južni Ameriki in štiri odstotke v jugovzhodni Aziji.

Tuji obrati kljub lokalnim presežnim zmogljivostim

Prodor na omenjene trge je bil za kitajske proizvajalce pravzaprav obvezen del posla, saj so se na domačem trgu soočili z upočasnjeno rastjo, njihove proizvodne zmogljivosti pa so ogromne. Po nekaterih ocenah naj bi bili v državi sposobni letno izdelati skoraj 45 milijonov avtomobilov, trenutno pa imajo zasedeno okvirno šest desetin tega obsega.

BYD je tajski obrat zgradil v le 18 mesecih.
BYD je tajski obrat zgradil v le 18 mesecih.

Kljub temu je nepogrešljiv del ekspanzije na tuje trge postala tudi gradnja lokalnih obratov. Poznavalci trga ocenjujejo, da naj bi kitajske znamke v tujih tovarnah letno izdelale 2,5 milijona enot ter se s tem izognile visokim stroškom transporta in lokalnim uvoznim dajatvam. BYD že izdeluje avtomobile na Tajskem in v Uzbekistanu, v fazi načrtov ali gradnje pa so obrati v Braziliji, Indoneziji, na Madžarskem, v Turčiji ter pogojno v Mehiki. Podobne načrte imajo tudi Chery, Great Wall, SAIC in Changan.

Nad takšnim pristopom pa morda ni navdušena kitajska vlada, ki z lokalnimi spodbudami želi ohraniti močno domačo proizvodnjo. Kitajski proizvajalci avtomobilov pa s svojim poslovanjem nedvomno močno pritiskajo na uveljavljeno ameriško, evropsko, japonsko in južnokorejsko konkurenco.

Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops, The Economist, BYD. Foto: proizvajalci.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Kia PV5: praktična uporabnost z električnim pogonom
Mercedes-Benzova modelna ofenziva: 21 novosti v dveh letih