Izbor Mehanik leta je namenjen tako prepoznavnju in izpostavljanju dobrih praks in poklicnih mehanikov, kot tudi promociji poklica ter povezovanju izobraževalnega sistema s prakso v dejavnosti.
Tekmovanje se je odvijalo v prostorih Srednje poklicne in strokovne šole Bežigrad Ljubljana, pod budnim očesom tričlanske komisije. Od skupaj 26 prijavljenih mehanikov so deset finalistov s spletnim glasovanjem izbrali bralci obeh medijev. Za konec so se finalisti pomerili najprej v teoretičnem, potem pa še praktičnem delu. V slednjem so morali s pomočjo testerja diagnosticirati in odpraviti napako na motorju, odločilno pa je bilo slepo prepoznavanje petih različnih avtomobilskih delov.
Boj za zmago se je bil do zadnjega, saj je Rožnik zaostajal za na koncu drugim Leonom Cafnikom in tretjim Tomažem Zverom.
Prva trojica je po zaključku tekmovanja v pogovorih povedala, kaj se je dogajalo v zaključku.
Primož Rožnik, 1. mesto
Še med tekmovanjem niste bili prepričani v zmago, tako kot praktično vsem ostalim vam je težavo povzročal tester, z delovanjem katerega ste se morali še spoznati, pa je vseeno uspelo?
»Da res je, ampak kljub kaki napaki je bilo dovolj, očitno se je na koncu vse tako zravnalo. Sem bil pa resnično vesel že, ko se je med razglašanjem rezultatov pokazalo, da sem med prvo trojico.«
Naloge torej niso bile lahke oziroma niste bil nič v prednosti zaradi lanske zmage?
»Ne nikakor. Tako je tudi prav, da pride sem vsak nepripravljen na tisto, kar ga čaka in da je zaradi časovne omejitve pri nalogah še dodatna raven pritiska. Ampak očitno se tudi v stresnih situacijah še vedno znajdem dobro. »<smeh>
Prav to je gotovo tudi ena izmed vrlin dobrega mehanika, pa da zna na slepo otipati sestavne dele in črpati iz teorije?
»Prav gotovo. Brez teorije ni mogoče izvajati prakse, treba je vedeti, kako stvari delujejo, da je mogoče sploh najti napako.«
Leon Cafnik, 2. mesto
So bile naloge težke?
»Da, ni bilo ravno lahko. Škoda, ker sem se malce zmotil ravno na koncu in napisal napačno ime enega od delov. Ker pa sem prvič na takšnem tekmovanju, verjamem, da bom drugo leto še boljši.«
Kaj naredi dobrega mehanika?
»Predvsem praksa, čim več dela z avti in seznanjanje z novostmi. Stalno izobraževanje je pri tem bistveno.«
Tomaž Zver, 3. mesto
Ali je potrebno tudi v delavnici kdaj tako na slepo kaj otipati ali pobrskati po teoriji, kot je bilo potrebno na današnjih nalogah?
»Teorijo je vedno treba obnavljati, pa tudi praksa prinese svoje.«
Kdaj lahko mehanik zase pravi, da je dovolj izkušen?
»To je zelo težko, saj je toliko novitet na področju avtov, da je vedno nekaj novega, s čimer se srečujemo. Pri nas konkretno sicer na srečo Renault dobro skrbi za izobraževanja, tako da smo na tekočem.«
Avtomobilizem.com (Vir: Mehanik in voznik. Foto: Saša Despot)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen