Gonilna sila razvoja
Kitajska je že nekaj časa pomembna igralka na področju digitalizacije in avtomatizacije v avtomobilski industriji. Priznani proizvajalci, ki delujejo tudi na kitajskem avtomobilskem trgu, se zavedajo dejstva, da so zahteve lokalnih potrošnikov po obsegu funkcionalnosti infozabavnih sistemov, količini in velikosti zaslonov ter različnih vozniških pomagal, še posebej v baterijsko-električnih vozilih, pred ostalimi razvitimi trgi. Znamke preizkušajo in nenehno nadgrajujejo svojo programsko opremo v vozilih, vozniška pomagala za asistirano vožnjo, ki so bila včasih rezervirane samo za vozila višjega cenovnega razreda, pa so zdaj dostopna že v nekaterih najcenejših modelih.
Hitrost pa ni vedno in povsod najboljša. Kitajski nadzorni organi so se s tega vidika osredotočili na znamke, ki oglašujejo “avtonomne” funkcije v avtomobilih, da bi razjasnili natančen obseg in način delovanja, ki jih potrošniki-vozniki lahko pričakujejo. Najslabše je namreč, če bi se med vožnjo sprostili in mislili, da njihovi avtomobili vozijo bolj ali manj samostojno ter jim posledično prepustili preveliko vlogo.
Jasnejša pravila
Blagovnim znamkam avtomobilov po novem ni več dovoljeno oglaševati samovozeče tehnologije kot faze “beta”, jezik, ki ga poznamo predvsem iz Teslih in Xiaomijevih vozil. Končni uporabniki namreč ne morejo biti v vlogi preizkuševalcev delovanja sistemov, temveč mora vsako javno beta testiranje potekati prek ustreznih vladnih kanalov.
Proizvajalci morajo poleg tega v tržnem komuniciranju prenehati uporabljati izraze, kot sta »avtonomna vožnja« ali »samodejna vožnja«. Označevanje asistenčnih sistemov mora biti povezano z ustrezno stopnjo pomoči pri vožnji. Ker samodejna vožnja 2. stopnje brez voznikovih rok na volanu na Kitajskem tehnično ni odobrena za komercialno uporabo, morajo biti roke voznika v vseh primerih na volanu; tako so prepovedani tudi sistemi za povsem samodejno parkiranje oziroma poziv vozila brez voznika na lokacijo prevzema (npr. Tesla Smart Summon).
Zanimivo je, da so se v istem paketu lotili tudi posodobitev na daljavo, kjer zdaj zahtevajo, da morajo vse vrste nujnih posodobitev čez enak postopek, kot bi šle v primeru vpoklica avtomobila, kar dodobra vpliva na enostavnost procesa in omejuje število posodobitev.
Našteti ukrepi so bili sprejeti po zelo odmevni tragični nesreči konec letošnjega marca, kjer je Xiaomi SU7 zapeljal v območje cestnih gradbenih del s približno 100 km/h; zadel je ob betonsko pregrado, v ognju pa so umrle tri študentke. V preiskavi so ugotovili, da je vozilo pred nesrečo uporabljalo funkcije za pomoč vozniku, a so bile ročno deaktivirane, voznica pa ni uspela obvladati avtomobila. Črna skrinjica avtomobila je razkrila, da je vozilo pred trkom izdalo več opozoril o nepozornosti osebe za volanom.
Avtomobilizem.com (Vir: Inside EVs. Foto: )
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen