Novice

Negotova prihodnost kitajskega Qorosa

Čeprav so pri Qorosu pred nedavnim predstavili novega SUV-a, pa se niti na domačem trgu ne morejo pohvaliti s kolikor toliko prepričljivimi prodajnimi številkami. In kljub napovedim, da naj bi kitajska znamka pričela čez dve leti dosegati boljše rezultate, se zna zgoditi, da bo njegova prihodnost bistveno bolj negotova.


Ko se je znamka Qoros prvič predstavila svetovni javnosti z modelom Qoros 3, je podala jasen znak, da bo precej resen konkurent že uveljavljenim (tudi evropskim) znamkam. Nenazadnje so se pri znamki znašli bivši Volkswagnov menedžer Volker Steinwascher, nekdanji Minijev dizajner Gert Volker Hildebrand, medtem ko vodi proizvodnjo Friedrich Major (včasih pri Oplu in Volkswagnu). S svojim znanjem, proizvodnjo na Kitajskem ter kapitalom, ki ga prispevali Kitajci (Chery) ter Izraelci (izraelski investicijski sklad), pa so želeli ustvariti avtomobil, ki je prav tako kvaliteten, kot vsak Volkswagen, Opel ali Hyundai, le da je cenejši.

Hkrati so si zadali realen plan ter redno predstavljali nove modele – najprej štirivratno limuzino, potem petvratno kombilimuzino ter SUV. Na Kitajskem so zgradili tovarno, v kateri je moč sestaviti 300.000 avtomobilov letno, z modelom Qoros 3, ki je osvojil izjemno dober rezultat na Euro NCAP testu, pa dokazali, da so naredili dovolj kvaliteten avto tudi za razvajene evropske kupce.

V planu so imeli tudi dobro prodajo avtomobilov na domačem trgu, pri čemer bi zaslužili dovolj denarja za ekspanzijo na tuje trge. A ravno na domačem trgu se jim je zalomilo, saj so v letošnjem letu prodali zgolj cca. 550 avtomobilov na mesec – tudi zaradi slabe prodajne mreže na Kitajskem. Za primerjavo, luksuznemu Maseratiju uspe mesečno globalno prodati enkrat več avtomobilov.

Obenem so pri testih modela 3 precej kritizirali motorizacijo, katero je prispeval Chery. Motorji naj bi bili glasni, požrešni in posledično ne preveč čisti. Uradno bi morala znamka Qoros priti na zahodnoevropske trge leta 2016, a neuradno krožijo precej različne govorice. Tako naj bi se izraelski investitorji povsem umaknili, če se bo nadaljevala slaba prodaja, Chery pa bi lahko v prihodnje v svoji povsem novi tovarni, kjer sedaj sestavljajo Qorose, pričel s proizvodnjo Jaguarjev in Land Roverjev, s katerimi že sodeluje.

Avtomobilizem.com (Vir: motor-talk.de. Foto: Qoros)

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Negotova prihodnost kitajskega Qorosa"


xxl
10 leta 5 meseci nazaj

Verjetno eden bolj dodelanih Kitajcev,ampak cel projekt je preveč optimistično zastavljen,predvsem cenovna umeščenost.Za kaj takega bo treba vsaj boljše motorje ponudit in dizel tudi.

RedBaron
10 leta 5 meseci nazaj

Zgleda pa ne ravno slabo…

Ivan36
10 leta 5 meseci nazaj

Hmm imam idejo za 1 mio € ! Naj jih dajo v najem RENTaCAR-jem po vsem svetu, mora uspet !

 
Personalizacija notranjosti nove Škode Fabia
Infinitijev koncept za leto 2029