Proti višjim carinam
Njegovo stališče glede vzpostavitve večjih omejitev v trgovanju s Kitajsko je jasno – nemška avtomobilska industrija ima od poslovanja na Kitajskem koristi ter bo lahko konkurirala kitajskim proizvajalcem avtomobilov le, če bo trgovina ostala poštena in svobodna.
“Osamitev in nezakonite carinske ovire – zaradi njih je na koncu vse samo dražje in vsi so revnejši,” je med drugim izjavil Scholz v govoru na slavnostnem dogodku v nemškem Rüsselsheim, ter dodal: “Ne zapiramo svojih trgov tujim podjetjem, ker ne želimo tega niti za naša podjetja.”
S tem je Scholz le ponovil znano stališče nemške avtomobilske industrije, ki lahko zagotavlja delovna mesta doma tudi na račun poslovanja s Kitajsko. Kot je v začetku tega meseca dejal nekdanji predsednik uprave Volkswagna Herbert Diess, bi stopnjevanje trgovinskega spora spodbudilo inflacijo in odložilo prehod na čistejše gospodarstvo.
Tik pred zdajci
EU naj bi po pričakovanjih javnosti že v juniju razkrila višje carinske stopnje za električne avtomobile, ki jih proizvajajo na Kitajskem, kar je rezultat preiskave neupravičenih kitajskih državnih subvencij lokalnim proizvajalcem. Po drugi strani so v Pekingu že dali vedeti, da so pripravljeni uvesti povračilne dajatve za avtomobile z velikimi motorji, proizvedene v EU – poteza, ki bi najbolj prizadela nemške znamke Mercedes-Benz, Porsche in BMW.
V Bruslju sprejemajo odločitev v času, ko se prodaja električnih vozil v Evropi upočasnjuje, zaradi česar proizvajalci prilagajajo dosedanje strategije. Po mnenju Scholza bi se morala avtomobilska industrija še naprej preusmerjati na baterijsko-električne pogone, da bi ostala konkurenčna tudi v prihodnosti: “Dvom v napredek, odlašanje s prenovo in preobrazbo – to bi imelo grenke posledice. Če to storimo, nas bodo drugi prehiteli.”
Avtomobilizem.com (Vir: Automotive News Europe. Foto: Stellantis.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen