Sistem DADSS (Driver Alcohol Detection System for Safety, sistem za prepoznavo alkoholiziranosti voznika) bi s pomočjo vgrajene tehnologije prepoznal vinjenega voznika, ki ima v krvi več kot 0,08 promila alkohola in mu posledično preprečil premik vozila.
Ena izmed možnosti je nevsiljivo merjenje količine alkohola v voznikovi sapi, pri čemer bi sistem lahko razločil med sapo voznika in ostalih potnikov v vozilu. Drugi sistem bi meril nivo alkohola v krvi s presvetlitvijo kože na blazinici prsta z infrardečo svetlobo.
Sistem naj bi bil po navedbah integriran v obstoječe funkcije vozila, kot sta na primer gumb za zagon vozila ali volanski obroč, ter naj bi izvedel številne natančne meritve v manj kot sekundi.
V organizaciji so se pred kratkim sestali z interesno skupino Mothers Against Drunk Driving (Matere proti vinjenim voznikom) in člani kongresa ter jim predstavili novo tehnologijo. Njihov glavni argument za uvedbo je, da vinjeni vozniki vsako leto na cestah v ZDA povzročijo 10.000 smrti ter stanejo državo približno 199 milijonov dolarjev.
Podobne tehnologije že obstajajo, vendar so večinoma nameščene v avtomobilih voznikov, ki so v preteklosti že bili obtoženi vožnje pod vplivom alkohola. Intoxalock, podjetje, ki izdeluje sisteme za preprečevanje zagona, je precej skrivnostno glede dejanskih stroškov njihove opreme, zato ponujajo njen najem za mesečni znesek 65 dolarjev.
”DADSS ima neverjeten potencial za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola v specifični populacijski skupini, kot so na primer mladostniki ali vozniki službenih avtomobilov, obenem pa je odprta možnost za lastnike vozil, ki bi s tem pridobili novo močno orožje proti nesrečam s smrtnim izidom zaradi vožnje pod vplivom alkohola,” je dejal Mark Roseking iz NHTSA.
Dobavitelji delov avtomobilski industriji niso razkrili stroškov tehnologije, NHTSA pa še ni objavila ali namerava v prihodnosti tehnologijo uvrstiti med njihovihe varnostne zahteve.
Avtomobilizem.com (Vir: Leftlanenews. Foto in video: NHTSA)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen