Glede na rezultate raziskave, ki so jo naredili v Veliki Britaniji, je tekom preteklih petih let močno naraslo število tatvin, izvedenih s prestrezanjem in kopiranjem signalov avtomobilskih ključev, ki omogočajo brezstični dostop do vozil in njihov zagon.
Namesto razbijanja stekel kraje potekajo s podporo sodobnih tehnologij
Po podatkih londonske metropolitanske policije je bilo leta 2019 le 14 odstotkov avtomobilskih kraj izvedenih z zlorabo tehnologije brezstičnega dostopa, v obdobju med marcem 2023 in marcem 2024 pa so, glede na podatke nacionalnega statističnega urada, avtomobilski tatovi namesto grobe sile uporabili tehnologijo že v 58 odstotkih vseh tatvin. Pri metropolitanski policiji predvidevajo, da je trenutno 40 odstotkov vseh tatvin izvedenih s prestrezanjem signalov avtomobilskih ključev in njihovim ponarejanje, v Londonu pa naj bi ta delež znašal kar 60 odstotkov. Naraščanje tega trenda potrjujejo tudi podatki o kriminalnih dejanjih na področju Anglije in Walesa, kjer so kljub relativno majhnemu vzorcu podatkov o avtomobilskih tatvinah, prišli do podobnih zaključkov.
Tatovom gre na roke vse večje število vozil s to tehnologijo in nedorečena zakonodaja
Poleg vedno večjega števila vozil s tehnologijo brezstičnih ključev, gre zaenkrat tatovom v prid tudi dejstvo, da trenutna zakonodaja še ne prepoveduje posedovanja naprav (temveč le njihovo ilegalno uporabo, kar je lahko pravno gledano širok pojem), s katerimi lahko prestrezajo in ponaredijo signale ključev. Spremembe zakonodaje naj bi sicer že bile v pripravi, tako da bo lažje preverjati legitimnost uporabe tovrstnih naprav. Te se sicer lahko tudi na povsem legalen način uporabljajo za ojačanje npr. signala mobilne telefonije na lokacijah s slabo pokritostjo.
Tudi v ostalih evropskih državah zakonodaja še ne dohaja tehnološko naprednih tatov, zato lahko za preprečevanje tovrstnih tatvin največ storimo lastniki vozil sami. Če nimamo možnosti izklopa ali ne želimo biti prikrajšani za dobrobit, ki jo ta tehnologija prinaša, je priporočeno avtomobilske ključe shranjevati v posebnih ovitkih, ki po principu Faradayeve kletke blokirajo signale ključev takrat, ko ti niso potrebni.
Avtomobilizem.com (Foto: BMW, Avtomobilizem.com.)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Nič več razbijanja stekel: tatovi postajajo vse bolj tehnološko podprti"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
No, pa smo tam. Zakaj mora biti ključ brezstičen in stalno oddajati signale? Kaj je bilo narobe z ključem daljincem, ki je signal za SAMO odklep avtomobila oddajal SAMO takrat, ko si pritisnil na gumb, za samo komunikacijo z motorno elektroniko (imobilizerjem, itn.) pa je moral biti vtaknjem ob volan k tisti zanki okoli ključavnice? Je bilo preveč dela za vzeti ključ iz žepa, pritisniti gumb, da odklene vrata in ga vtakniti v ključavnico ter zavrteti za zagon? Prav, preveč dela je bilo. Bolše je ostati brez avta, kot pa to pritiskanje in vtikanje.
In kaj se bo spremenilo, če bo zakon prepovedal naprave za prestrezanje signalov? Ali bodo obrnili žepe vsakomur, ki se približa avtomobilom na parkirišču? Ma dejte no…