Razvoja barve, ki odbija sončne žarke in posledično znižuje temperaturo površine vozila in njegove notranjosti, so se pri Nissanu lotili v sodelovanju s specializiranim podjetjem Radi-Cool. Sestavni del barve so sintetični kompozitni materiali (metamaterial), ki s svojo strukturo reagirajo in odbijajo sončne žarke.
Kombinacija različnih mikrodelcev
V barvi se nahajata dve vrsti mikro delcev, ki reagirajo na svetlobo. Prva struktura mikrodelcev odbija del sončnih žarkov spektra valovnih dolžin infrardeče svetlobe, ki povzročajo segrevanje, druga struktura pa generira elektromagnetske valove, ki odbijajo sončne žarke in njihovo energijo nazaj v atmosfero. Kot je poudaril vodja projekta Susumu Miura, elektromagnetni valovi, ki jih oddaja barva, nimajo negativnega vpliva na zdravje ljudi, saj se ne razlikujejo od tistih, ki so tako ali tako prisotni v naravi. Kombinacija obeh struktur v barvi zmanjša absorbcijo toplote na izpostavljenih površinah in znižuje temperaturo površin vozila in njegove notranjosti. Zunanje površine vozil premazane z novo barvo naj bi bile do 12°C hladnejše v primerjavi s površinami, lakiranimi z običajno barvo, medtem ko naj bi bila temperatura v notranjosti vozil, premazanih z novo barvo, do 5°C nižja.
Spodbudni rezultati testiranj
S testiranji so pričeli lani novembra v sodelovanju z mednarodnim letališčem v Tokiu, ko so na enega servisnih vozil Nissan NV100 letalske družbe All Nippon Airways nanesli novo barvo in spremljali njeno učinovitost ob izpostavljenosti visokim temperaturam okolja. Učinek nove barve je bil največji v primeru, ko je bilo vozilo dalj časa parkirano na soncu, ob nižji temperaturi notranjosti pa je klimatska naprava hitreje dodatno ohladila notranjost in posledično za to porabila manj energije.
Podobnega projekta so se sicer že lotili na eni od ameriških univerz, kjer so tudi razvili barvo, ki odbija infrardeče žarke.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Nissan.)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Nissan v boj s poletnimi temperaturami s posebno barvo"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Torej se da! Še beton in asvalt naj s tem oplemenitijo, pa bo problem segrevanja zemlje rešen.