Marsikdo ne ve, da je priljubljena in prepoznavna Astra čistokrvna naslednica neverjetno uspešnega Kadetta. Opel se je namreč v začetku devetdesetih let preteklega stoletja odločil za preimenovanje in ponovno zadel v polno – Astra je postala znamkin najbolje prodajan model vseh v časov. Pa se bom kljub temu vrnil k njenemu predhodniku. Prvi avtomobili modela Kadett so na ceste zapeljali že davnega leta 1936, a je šlo takrat za precej drugačen avtomobil, o katerem smo nekaj zapisali že v reportaži z obiska muzeja Oplovih klasik. Po zaključku druge svetovne vojne se je Opel kot prvi opogumil in javnosti predstavi cenovno dosegljiv in družinsko uporaben model nove dobe.
Glasnik nemškega gospodarskega čudeža
Sredi Wirtschaftswunder, nemškega gospodarskega čudeža, je Opel predstavil povojnega Kadetta. Kmalu po drugi svetovni vojni se je v Nemčiji močno povečal trg za kompaktne modele, namenjene bistveno širši publiki. Leta 1962 so v Bochumu zgradili povsem novo tovarno, ki je bila namenjena izključno proizvodnji novega Kadetta.
Kadett A je postal prvi Opel s tekočinsko hlajenim štirivaljnim motorjem, hkrati pa je v kompaktnih dimenzijah ponudil nadpovprečno veliko prostora. Za današnje razmere bi bil pravi malček, a je s 3,9 metra skupne dolžine in 2,3 metra dolgim medosjem ponujal prostor štiričlanski družini. Pionir kompaktnega razreda pa je navduševal predvsem s svojim prtljažnikom in nizko maso. Brez voznika je tehtal 680 kilogramov, posledično je imel v primerjavi s konkurenco nižjo porabo goriva. Ob tem pa se je lahko pohvalil še z udobjem v vožnji.
Servis na 10 tisoč kilometrov je stal le 30 nemških mark
Ključ do src kupcev je nosila tudi nakupna cena. Vstopna različica je takrat stala 5.075 nemških mark, inženirji pa so poskrbeli, da je bilo vzdrževanje sila poceni. Celotna karoserija je bila sestavljena iz dvanajstih delov, boki so bili narejeni iz enega samega kosa pločevine, vzmetenje ni imelo nepotrebnih spojev, zato ni potrebovalo dodatnega mazanja. Servis na 10 tisoč prevoženih kilometrov je (skupaj z materialom) stal le 30 nemških mark.
Sprednje vzmetenje, sestavljeno iz dveh rok in listnate vzmeti, ter zadnje togo vzmetenje z blažilniki in vzmetmi ni bilo namenjeno dinamični vožnji. To se je sila jasno pokazalo pri najinem dvajsetminutnem druženju. Za današnje razmere je neverjetno udoben, neravnine in luknje na cesti požira kot za stavo. Velik volanski obroč je vse prej kot natančen, a to so že podrobnosti. Ostale lastnosti, ki so bile za tisti čas nekaj posebnega, so več kot odtehtale njegove dinamične pomanjkljivosti. Predal na vrhu armaturne plošče, zanimiv in unikaten sistem prikaza hitrosti na merilnikih, odlagalno mesto pred prestavno ročico, možnost ročnega odpiranja vseh štirih stekel in malenkosti, kot so odtisnjeni logotipi na vratnih panelih, sprednja maska iz aluminija in dvobarvna barvna kombinacija karoserije so bili za tisti čas zadetek v polno. Naj za konec omenim še vratca za polnjenje rezervoarja goriva: konkurenca takšne rešitve še ni imela, posledično se je sprostil del prostora v prtljažniku, v katerem ni bil več neprestano prisoten neprijeten vonj po bencinu. Da je šlo za odličen model, potrjujejo številke: v samo treh letih je Opel prodal 650 tisoč Kadettov A.
V primerjavi s hroščem je bil v Kadett A vgrajen tekočinsko hlajen litrski štirivaljni motor z 29 kilovati, ki ga je dopolnjeval 4-stopenjski ročni menjalnik. Motor je bil zmožen Kadetta pognati do hitrosti 120 kilometrov na uro, a so Nemci kmalu spoznali, da potrebujejo močnejši motor. Po nekaj letih ga je zamenjal litrski agregat z oznako S, ki je imel deset konjev več in je bil prvič vgrajen v kupejevsko različico Kadetta A. Leta 1966 je na ceste zapeljal Kadett B, na začetku sedemdesetih let pa Kadett C, ki je bil zelo priljubljen tudi pri nas. Sledila sta še Kadett D in E. V devetdesetih letih je ime Kadett postalo del Oplove zgodovine, naslednica Astra pa še danes uspešno kljubuje močni konkurenci na trgu.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Poklon legendi: Opel Kadett"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Zanimivo in lep clanek
hjah…. niste pa napisali kolko bi blo, ob inflaciji, teh 30 mark vrednih danes…. po moje nekje me 150 in 200 evri!
Glede na to, da je bila vstopna cena dobrih 5 tisočakov, je lažje oceniti vrednost servisa.
Ker je bil na 10kkm, bi rekel, da je od materiala bilo samo olje (mineralno ni zdržalo več), filtra za olje pa najbrž niso menjavali na vsakem servisu.
Luštn avto, iz časa, ko so Opli še nekaj pomenili. Tudi tvoj je zelo lepo narejen.