Pri Nissanu so v post-koronskem obdobju, pod vodstvom izvršnega direktorja Makota Uchide, razvoj hibridnih tehnologij umaknili na stran ter se posvetili predvsem baterijsko gnanim električnim modelom. Glede na preobrat na trgu električnih vozil pa se jim uporabljena strategija žal ni izšla in posledično beležijo slabše poslovne rezultate, ki pod vprašaj postavljajo tudi položaj prvega moža te japonske znamke.
Dvomi v električno vizijo izvršnega direktorja
Glede na poročilo, ki so ga nedavno objavili pri agenciji Reuters, naj bi del vodilnih pri Nissanu v preteklosti že izrazil dvome v pravilnost Uchidove odločitve o opustitvi hibridnih modelov. Med njimi so se pričela porajati predvsem vprašanja glede pomanjkanja hibridnih modelov v ponudbi za ameriški trg. Kot so še zapisali v poročilu, del vodstva, na čelu z Uchido, takrat ni bil mnenja, da bo rast povpraševanja po hibridnih modelih trajala dalj časa in so zato še naprej vztrajali pri svojih odločitvah.
Kljub relativno dobri prodaji slabi finančni rezultati
Čeprav se je Nissanova prodaja na področju Severne Amerike v primerjavi s preteklim letom povečala za 1,7 odstotka, pa je prodaja njihove prestižne znamke Infiniti padla za 12,8 odstotka, tako da je skupna prodajna bilanca Nissana v globalnem merilu nižja za 2,2 odstotka. Za 13,1 odstotka je padla tudi prodaja njihovih modelov na kitajskem trgu, na slabši finančni priliv pa vpliva še dejstvo, da velik delež prodaje električnih vozil poteka preko subvencij, ki zmanjšujejo dobiček. Objava Nissanovih finančnih izidov je pokazala, da je bil operativni dobiček v prvi polovici fiskalnega leta nižji za kar 90 odstotkov, beležili pa so tudi padec neto prihodkov v višini 94 odstotkov. Uchida je že najavil vrsto reform in varčevalnih ukrepov, ki pa bodo, glede na trenutno situacijo, imeli le omejen učinek.
Nissan sicer namerava do leta 2027 predstaviti 16 novih hibridnih pogonskih sklopov, seveda le v primeru, če se jim bo uspelo izkopati iz trenutnih težav.
Avtomobilizem.com (Motor1. Foto: Nissan.)
Mnenja uporabnikov
11 komentarjev za "Nissan v težavah, ker so preveč stavili na elektriko?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Vsi, ki so se usmerili v elektriko imajo hude težave. Toyota se sploh ne ukvarja z utopično zeleno agendo. Hibridi so skrajna meja ukvarjanja z elektriko. Elektrika spada v gospodinjstva in električne aparate, avti pa naj vozijo na naftne derivate. CO2 in klimatska histerija nimata znanstvene podlage. Temeljita na ponarejenih meritvah, medijski propagandi, cenzuri in destruktivni ideologiji imenovani zelena agenda s ciljem zatreti avtomobilsko industrijo in individualni e-prevoz omogočiti samo izbrani eliti.
Nocem se javlajti ….. pe nekaj promovirat EV
Sam sem šel na EV kot 2. avto. No ….. v bistvu je takoj prišel 2 avto kot 1. Nebi šel nazaj ne gorivo, če se le da. Kdor ima moznost filanja doma, pa sloh nima kj razmišljati.
Imam še doma kombi/potovalnik kateri je navlaka razen za daljše dopuste …..
Amapk vsakemu svoje …..
Jaz vem, da se mi poraja samo vprasanje kateri EV bo naslednji 🙂
Pa.lep dan vsem.
Ravno v tem je poanta. Vsak se naj odloči po svoje, brez vsiljevanja za ali proti.
Avto uporabljam privat in za službene namene. Do sedaj še nisem našel EV, ki bi pokril moje zahteve, glavna ovira je prevoz tovora. Vsaj še eden naslednji bo dizel.
Marsikdo v mestu nima možnosti priklopa šuko vtičnice. Predvsem mislim velemesta po Evropi in ostalem svetu. Takšnih sploh ni malo.
Nekdo dela tako malo kilometrov, da se mu ne povrne 10-15 let.
Ni tako samoumevno kupiti EV. Ev imajo sedaj veliko ugodnosti/popusta (nakup, tehnični, parkiranje, polnjenje, …) Vse to se bo končalo, po moje pred kot v 5 letih.
Tale debata sicer nima nobene zveze s samim člankom, me pa vseeno zanima, kakšno ugodnost oz. popust imajo EV-ji na tehničnem in kakšno pri polnjenju, ki je čez pet let ne bodo več imeli.
Trenutno ni cestnine. Marsikateri parkirišče je brezplačen, če filaš, pa se bi se kaj našlo.
Rad bi, da mi odgovori avtor trditve. Cestnina za EV-je pa se uvaja z novim letom.
Saj ti je že @meganer napisal. Ni samo pri nakupu, ampak čez celo življenjso dobo so ugodnosti.
Pri fosilnih gorivih je del davka namenjenega za vzdrževanje cest. Ko polniš EV na vtičnico, tega ne plačuješ. V prihodnosti ne bomo več vzdrževali cest? EV zaradi dodatne teže še hitreje uničujejo ceste.
Pred kakšnimi 3 leti sem poudaril, da se bo elektrika hitreje dražila kot fosilna goriva. Že sedaj so hitre polnilnice dražje.
T. i. bencinskega tolarja že zdavnaj ni več. Cestnine pa je bilo (do 2025, ko se uvaja tudi zanje) oproščenih skupno približno 15 do 20 tisoč vozil (od 1,5 mio v katerem koli trenutku registriranih v SLO, torej ta čas en odstotek). Na leto pri 15K, kolikor jih je zdaj na cesti, to z malo zaokroževanja navzgor pomeni dobra dva milijona evrov. Ob mnogo višjem znesku, ki ne gre za plačilo naftnih derivatov v države s sumljivimi voditelji, in ostane tu za kupovanje drugih dobrin (in plačevanje davka pri teh).
Boste videli kako bo hitro nafta 1,7-1,8
Ev jih bo vedno več.
Bojim se edino, da bo EU sedaj proti EV. Kitajci so premočna konkurenca in se zaveda da nima moznosti EU z EV.
Saj to je prednost, za ceno goriv. Več EV, manj ICE. Dodatno se še bo povečala ponudba bio goriv. Razmerje ponudba / povpraševanje se bo močno spremenilo.
Čisto normalna ekonomska zakonitost.
Smo svarili, ne samo njih, kam bo to peljalo, pa smo bili oznaceni za dinozavre brez vizije … da konjev in leta 1900 niti ne omenjam.