Za potrebe študije so več kot dve leti testirali 92 baterijskih paketov, ki so namenjeni uporabi v električnih vozilih. Ustvarili so štiri različne profile uporabe, ki so v veliki meri posnemali navade uporabnikov električnih vozil.
Tretjino daljša življenjska doba od predvidene
Med preizkusi v okviru testnih scenarijev, ki ponazarjajo realno uporabo, se je izkazalo, da so baterije ohranile svoje lastnosti vsaj za tretjino dlje časa od predvidevanj, ki so nastala na podlagi laboratorijskih testov – v določenih primerih celo do 40 odstotkov dlje. Scenariji laboratorijskih preizkusov so zasnovani z namenom čim bolj intenzivnih testiranj, zato so baterije izpostavljene nenehnim ciklom polnjenja in praznenja, kar očitno bolj vpliva na njihovo degradacijo kot staranje.
Testni scenariji, ki so jih izvajali za potrebe študije, so tekom daljšega časovnega obdobja posnemali uporabo baterij na podoben način, kot so ji izpostavljene baterije ob vsakdanji uporabi električnih vozil. Večina uporabnikov ne polni baterij vsakodnevno, manj je polnjenj z visokimi močmi in baterija se redkeje izprazne do konca, v času ko vozilo miruje pa so tudi baterije v mirovanju. Kot so še ugotovili, staranje manj vpliva na degradacijo za razliko od neprestanih polnjenj in praznenj tekom laboratorijskih testov.
Baterijam najmanj škodi enak način uporabe kot pri vožnji vozil s termičnimi motorjih
Pred izvedbo te študije so strokovnjaki predvidevali, da je degradacija baterij v odvisnosti od ponavljajočih se ciklov polnenj in praznenj hitrejša v primerjavi z degradacijo zaradi staranja, a študija razkriva, da naj bi to veljalo le za komercialna vozila, ki so stalno v uporabi. Uporaba baterij po vzorcih običajnih uporabnikov, ki svoje električne avtomobile uporabljajo na podoben način, kot bi uporabljali vozila z bencinskim ali dizelskim motorjem, pa naj bi imela manj škodljivih vplivov in posledično omogoča daljšo življenjsko dobo baterij.
Glede na najnovejša dognanja lahko pričakujemo, da bodo proizvajalci električnih vozil optimizirali programska orodja za upravljanje baterij in tudi na ta način prispevali k podaljšanju njihove življenjske dobe. Stroški izdelave baterij in njihove cene se sicer v zadnjem obdobju nižajo, a še vedno predstavljajo vsaj tretjino cene vozila. Glede na statistike so cene baterij za električne avtomobile letos doživele znižanje okrog dvajset odstotkov, kar je največ tekom preteklih petih let. Le upamo lahko na nadaljevanje tega trenda in posledično ugodnejše cene električnih modelov, če se seveda ne bodo avtomobilski proizvajalci odločili razlike pretopiti v višje dobičke.
Avtomobilizem.com (Vir: Autoblog. Foto: Volkswagen, Ford, CATL.)
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Nova študija: so baterije električnih vozil trajnejše od pričakovanj?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Tako je, nižja proizvodna cena baterije še ne pomeni da bo končni kupec imel koristi od tega. Stvari so se pozicionirale na trgu, in je skoraj nemogoče da bi cene električnih vozil padle. Vsaj ne v naslednjih 10ih letih.
Niso se še pozicionirale. Cene padajo vsak dan bolj. Spremljam malo EV cene novih na avtonetu in nekaterim so v pol leta padle tudi za 30%. Prodaja se je ustavla in prodajalci bodo primorani še bolj spustiti cene. Poleg tega pa prihajajo še cenejši EVji in pa kitajci. Poleg tega pa bodo proizvajalci morali nujno prodati več EVjov zaradi prihoda EURO 7 in EU sankcij.