Saabov posebni duh je bil integriran v znamko vse od prihoda inovativnega in samosvojega modela 92. Rezultat letalsko usmerjene filozofije, ki se je osredotočala na nenehen razvoj stvari, še preden so postale popularne, so bili modeli Saab 93, 95, 96 in 97. Dušo Saaba je nosil tudi 99, vendar se je Saab proslavil s serijo 900.
Prva generacija je bila predstavljena leta 1978 in je predstavljala skupek najbolj ambicioznega razvoja v zgodovini podjetja. Serija 900 je bila naslednik koncepta 99, serijski avtomobil pa je bil od koncepta daljši za 21 centimetrov in je bil povsem spremenjen od prednjih sedežev dalje. Leta 1994 so pri Saabu predstavili novo generacijo 900, toda s turbo pospeškom ni uspela premagati originala, ki se mu bomo tokrat posvetili tudi mi.
S prihodom modela na tržišče so pri Saabu za svoj najdaljši in najlepši potniški model zapisali: ”Nov videz zmogljivosti.”
Varnost je na prvem mestu
Od samih začetkov je Saab velik del naporov usmerjal v varnost. V model 900 so zato namestili novo zaobljeno ergonomsko oblikovano armaturno ploščo, ki je imela vsa stikala nameščena v smiselne sklope na dosegu voznikovih rok. Volanski obroč se je lahko nastavil preko teleskopske palice in je imel nameščene zaščitne jeklene nosilce. Celoten volanski drog je bil zasnovan tako, da bi se v primeru nesreče ukrivil stran od voznika ter na ta način zmanjšal posledice nesreče v obliki poškodb prsnega koša in glave.
Potniki so prvič dobili tudi nov sedež, s po višini nastavljivimi vzglavniki, prav tako pa je svet prvič lahko preizkusil novo prezračevalno enoto z vgrajenim filtrom proti cvetnemu prahu, bakterijam in prahu.
Turbo
Saab je za model 900 pripravil vrsto karoserijskih različih. Naj si bo to švedska pragmatičnost ali preprosta finančna računica, a 900 je bil na voljo kot tri- ali petvratna kombilimuzina, tri- ali štirivratna limuzina, kabriolet ali kot športni model z oznako Turbo. Ravno slednji je najbolj zaželjen pri ljubiteljih športnih klasik, še posebej, ker so cene rabljenih relativno nizke. A pozor, pripravite se na visoke stroške vzdrževanja in poiščite dobrega dobavitelja rezervnih delov.
Saab 900 Turbo je moč prenašal na napačen kolesni par s tako veliko stila, da je prepričal vse dvomljivce in pokazal, kaj zmore. Z vzdolžno nameščenim štirivaljnim motorjem pod kotom 45 stopinj je moč prenašal -”vzvratno”, na ročično gred, obrnjeno naprej. Menjalnik z ločenim zbiralnikom olja je moč poslal navzdol preko verige, preden jo je poslal nazaj na pogonsko gred.
Z dvojnimi prečnimi vodili spredaj in fiksno osjo z dvema Wattovima povezavama na vsaki strani so poskrbeli vsaj za nekakšno prirejeno neodvisno zadnjo os, ki je lahko ohranila zelo natančno geometrijo v vseh voznih razmerah.
Turbo 16S
SPG oziroma daljše ”Special Performance Group” je bila ameriška oznaka za modele Turbo 16S, ki so jih izdelali med leti 1985 in 1991. Prejšnja leta so pri Saabu uporabljali štirivaljne turbo motorje s osmimi ventili, ki so proizvedli 107 kilovatov. Leta 1985 so nato predstavili še najmočnejšo različico Turbo S16, ki je pridobila motor s kodnim imenom DOHC B202 s 16 ventili in 129 kilovati moči.
Leta 1982 so dosegli še en mejnik in kot prvi predstavili sistem APC (Automatic Performance Control), ki je s pomočjo senzorja klenkanja prilagodil delovanje motorja in omogočil, da so enak agregat lahko uporabljali širom sveta z različnimi gorivi, ne da bi pri tem prišlo do poškodb motorja.
Avtomobilizem.com (Vir: Saabcentral, Saabnet, Petrolicious, Wikipedia. Foto: Saab.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen