Novice

Prodaja stagnira, dobički v nebo

Največji evropski avtomobilski proizvajalci so v lanskem letu v grobem prodali enako število avtov kot leto prej. Še vedno so jih pestile dobavne težave ter omejevali logistični problemi. Toda to ne pomeni, da so lani zasluži manj. Ravno obratno, dobički so bili rekordni in to kljub vsem težavam.

Pri šestih največjih avtomobilskih koncernih, skupini BMW, Mercedes-Benzu, skupini Renault, Stellantisu, skupini Volkswagen in Volvu ter dodatno še pri Ferrariju, so se neto dobički povečali za 22 odstotkov na rekordnih 67,8 milijarde evrov. Največ dobička so naredile štiri največje skupine, najvišji neto dobiček (18,6 milijarde evrov) pa so imeli pri skupini BMW. Sledi Stellantis s 16,8 milijarde evrov neto dobička, na tretjem mestu je Volkswagen s 15,8 milijardami evrov, ki mu sledi Mercedes-Benz s 14,8 milijarde evrov dobička.

Renault z izgubo, a ne zaradi prodajnih rezultatov

Pri BMW je potrebno poudariti, da je v primerjavi z lanskim letom za 49-odstotni skok dobička odgovorno povečanje deleža v sestrskem podjetju BMW Brilliance, ki deluje na Kitajskem. V lanskem letu so namreč svoj delež v podjetju povečali iz 50 na 75 odstotkov in zaradi odličnih rezultatov pridobili večji delež dobička. Pri Volvu, katerega lastnik je Geely, so imeli lansko leto 17 milijard  švedskih kron (1,6 milijarde evrov) neto dobička, medtem, ko je Ferrari leto zaključil z 939 milijonov evrov dobička. Na drugi strani je imel Renault 700 milijonov evrov izgub, a je potrebno to pripisati izstopu iz ruskega trga in umiku iz hčerinskega podjetja AvtoVAZ.

Dobičkonostnost na račun višjih cen vozil

Na presenečenje mnogih so evropski proizvajalci rekordne dobičke dosegli ob 2-odstotnem padcu prodaje novih avtomobilov. Največji padecIMG_3178 se je zgodil pri Volvu, ki je prodal 12 odstotkov manj enot kot leto prej, a vseeno dosegel lep poslovni rezultat. Pravzaprav sta edino Mercedes-Benz in Ferrari v primerjavi z letom 2021 dvignila prodajo.

Skupni prihodki so se povečali za 15 odstotkov na 834 milijard evrov, pri čemer so se prihodki vseh avtomobilskih proizvajalcev povečali za vsaj 11 odstotkov. Z izjemo Renaulta, njihovi prihodki so ostali nespremenjeni (+0,4 odstotka), predvsem zaradi izločitve ruskih podjetij. Rast prihodkov je bila v veliki meri posledica zvišanja prodajnih cen in prodajne strategije, ki je dajala prednost modelom z višjimi maržami zaradi nenehnega pomanjkanja polprevodnikov. Proizvajalci avtomobilov so razpoložljive čipe usmerjali v izdelavo modelov z višjimi maržami.

Optimistično tudi v leto 2023

Kljub napovedi recesije in ekonomskim težavam v Evropski uniji, so avtomobilisti za prvo polovico letošnjega leta optimistični. Samo v februarju se je prodaja avtov dvignila za 12 odstotkov. Prodaja neprekinjeno raste zadnjih sedem mesecev. Do konca leta bi ob napovedanemu zmanjševanju težav s polprevodniki prodaja skupno zrasla za vsaj 5 odstotkov. Ali bodo tudi v letošnjem letu kovali rekordne dobičke, pa bo odvisno predvsem od povpraševanja. Če bo le to raslo, bodo cene lahko višje in dobički avtomobilskih proizvajalcev večji, če bo povpraševanje manjše, pa bodo morali nove kupce vabiti s popusti in nižjimi cenami. Posledično se bo manjšal tudi dobiček.

Avtomobilizem.com (Vir: Europe Autonews. Foto: Mercedes-Benz, Gašper Pirman.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Lancia dviguje napetost pred načrtovanim razkritjem novega koncepta
Novega Golfa z običajnimi motorji ne bo, iztek klasike tudi za druge Volkswagnove modele