Kot so poudarili pri podjetju Dataforce, ki se med drugim ukvarja tudi z analizami avtomobilskega trga, bi morali za doseganje ciljev EU v zvezi z izpusti ogljikovega dioksida za leto 2025 proizvajalci znatno povečati delež prodaje baterijsko gnanih električnih modelov in hibridov.
Ciljna vrednost izpustov CO2 za leto 2025 je 93,6 grama na kilometer
S prihodnjim letom Evropska unija ponovno zmanjšuje dovoljene vrednosti izpustov ogljikovega dioksida pri prodaji novih vozil na EU trgih. Povprečna vrednost prodajne palete posameznega avtomobilskega proizvajalca ne bo smela presegati 93,6 grama CO2 na kilometer – leta 2021 je bila ta meja postavljena pri 116 gramih. Znamke, ki bodo presegale te vrednosti, bodo primorane plačati globo v višini 95 evrov za vsak dodaten gram. Za nedoseganje ciljev glede meje izpustov, postavljene leta 2021, so do zdaj avtomobilski proizvajalci morali skupno plačati 550 milijonov evrov glob.
Nekaj znamk že sedaj skladnih z novimi omejitvami
Z novimi cilji Evropske unije glede emisij CO2 sta že skladni znamki Geely in Tesla, ki prodaja izključno električne modele brez lokalnih emisij. Geelyeva flota ostaja pod novimi vrednostmi emisij predvsem na račun Volva in njihovega visokega deleža prodaje baterijsko gnanih električnih modelov. Blizu novim omejitvam je še Toyota, ki ima v svoji prodajni paleti velik delež hibridnih modelov, medtem ko prodajna flota znamk Ford in Volkswagen še naprej občutno presega omejitve, postavljene s strani uradnikov Evropske unije. Izvršni direktor Volkswagna Oliver Blume je v enem od intervjujev sicer omenil možnost sodelovanja s katero od znamk z nižjim emisijskim povprečjem, a zaenkrat še ni informacij o morebitnih partnerstvih med avtomobilskimi proizvajalci, ki bi jim (vsaj navidezno) v izogib plačilu globe omogočile nižje povprečne izpuste prodajnih flot.
Zaradi občutnega zmanjšanja zanimanja kupcev za električna vozila vodilni možje večjih evropskih znamk Evropsko unijo že pozivajo k ponovni presoji zadanih emisijskih ciljev. Delež prodaje baterijsko gnanih električnih modelov je v prvem polletju letošnjega leta padel na 13,3 odstotka, zaradi novih zahtev, ki jih v zvezi s testiranjem izpustov priključno-hibridnih modelov postavlja EU, pa se v bližnji prihodnosti pričakuje tudi padec njihove prodaje. Kot poudarja Benjamin Kibies, eden od analitikov podjetja Dataforce, bodo proizvajalci prisiljeni v povečevanje prodaje električnih in hibridnih modelov. To naj bi dosegali tudi s ponudbo cenovno dostopnejših električnih modelov, kar pa bi lahko povzročilo povišanje cen modelov z bencinskimi in dizelskimi motorji.
Avtomobilizem.com (Vir: Automotive News Europe. Grafika: Dataforce. Foto: Ruben de Rijcke. )
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Proizvajalcem grozijo višje emisijske kazni tudi zaradi slabše prodaje električnih vozil"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Sam sem šel na ID3
Ko to probaš …… ne grem vec dol iz EV.
Pa sem bil sam zelo velik skeptik.
Dajejte minuse kolikor želite.
Kdo od nas dela dnevno vec kot 300km?
Parking recimo na plazi gratis če filaš, v centru gratis če filaš, … daš 4eur in imaš še nafilan.
Če plačaš elektriko se voziš za 3.1eur za 100km.
Ce imaš sončno pa ……
Avto tih, dobro se pelje, asistence, ….
Sem probal, pred leti Zoe, pred kratkim Teslo, MG4, še malega Twizy. MG4 je cenovno postal zanimiv zame (ID in njegovi kloni me sploh ne zanimajo). Mogoče bi celo prišel do 340 km oddaljenega apartmaja brez polnjenja, ampak, je še preveč (vsem znanih) pomislekov, da bi se odločil za nakup EV.
V EU je treba zamenjati prebivalstvo, kajti trenutnim se ne da skoraj nicesar dopovedati, se manj prodati.
… oh, wait!
Za vsak liter pretirane porabe goriva je kazen priblizno 2200 €
naj gredo merit industrijo in emisije v indijo in afriko 🙂 to kar spustijo v zrak avti ni praktično nič 🙂
In kam je šlo teh 550 milijonov € glob? Za razne nevladnike in podobne parazite?
Najprej od proizvajalcev zahtevajo nevem kakšne vse standarde, kar je posledica močne podražitve predvsem nižjega razreda avtov. Zaradi cenovne (ne)konkurenčnosti nižjega segmenta kupci raje posegajo po srednjem segmentu, ki imajo vsaj za liter višjo porabo. Kakšna ironija. In sedaj je potrebno spet nekje udariti, na koncu vse to plača navadni revež.
Res me zanima kam gre ta denar? Vem da se iz tega financirajo EV, SE in podobno. Ampak kakšno je kaj razmerje.