Novice

Reciklaža in ponovna uporaba baterij bi lahko postala večmilijardni posel

Večina proizvajalcev električnih vozil vzporedno s proizvodnjo razvija tudi procese ponovne uporabe ali recikliranja baterij, v prihodnosti pa bi se lahko na tem področju obračale milijarde.

Trenutna ne ravno rožnata situacija na trgu električnih vozil predstavlja dodatno spodbudo proizvajalcem k iskanju večje učinkovitosti na vseh področjih. Nova industrijska veja, ki utegne v prihodnosti postati precej dobičkonosna, je tudi področje recikliranja in ponovne uporabe baterij, ki niso več primerne za pogon električnih vozil.

Do leta 2035 naj bi bilo to področje vredno več milijard

Filozofija, ki jo pri svojih razvojnih in proizvodnih postopkih vse bolj uveljavljajo predstavniki avtomobilske industrije, je usmerjena k zmanjševanju potrebe po virih, ponovni uporabi in recikliranju. Baterije so načeloma ena najdražjih in najbolj občutljivih, pa tudi okolju neprijaznih komponent električnih vozil, zato ni vseeno, kaj se z njimi zgodi po izteku njihove življenjske dobe. Kot predvidevajo analitiki podjetja IDTechEx, bi bila lahko industrija ponovne uporabe in reciklaže baterij v prihodnjih desetih letih vredna najmanj 4,2 milijarde ameriških dolarjev (3,8 milijarde evrov), pridobivanje redkih materialov iz odsluženih baterij pa bi obenem pomenilo tudi manj škodljivih vplivov na okolje.

Ponovna uporaba v zalogovnikih električne energije

catlPoleg recikliranja bi lahko baterijske pakete, ki niso več primerni za visoke obremenitve uporabe v električnih avtomobilih, ponovno uporabili v zalogovnikih električne energije, kjer bi lahko še vrsto let služile svojemu namenu. Kot poudarjajo pri analitičnem podjetju IDTechEx, največji potencial pri recikliranju zaradi vsebnosti niklja in kobalta prinašajo nikelj-mangan-kobaltove baterije (NMC), medtem ko reciklaža litij-železo-fosfatnih baterij ne bi prinašala tolikšnih dobičkov.

Kljub trenutnim ozkim grlom tega področja, pa analitiki v prihodnjih letih pričakujejo industrijsko rast na področju reciklaže baterij, ki naj bi zgolj v ZDA zajela pol milijona ton baterij letno. Na drugi strani Atlantika sicer še nimajo predpisanih vrednosti recikliranih materialov pri izdelavi baterij, kot to velja za Kitajsko in Evropo, kjer bo moralo do leta 2031 v novih baterijah biti najmanj 16 odstotkov kobalta ter po 6 odstotkov niklja in litija iz recikliranih virov.

Avtomobilizem.com (Vir: Inside EVs. Foto: Ford. CATL.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Trumpova trgovinska vojna bo imela daljnosežne posledice
Še en obrat v Audijevi strategiji poimenovanja modelov