Novice

Velike obljube silicij-ogljikovih baterij: deset minut polnjenja za več kot 600 kilometrov vožnje

Nov anodni material, ki so ga razvili pri ameriškem tehnološkem podjetju Group14 Technologies, naj bi občutno izboljšal lastnosti baterij z vidika energijske gostote in hitrosti polnjenja.

Pri podjetju Group14 Technologies so predstavili material SCC55, ki temelji na kombinaciji silicija in ogljika, njegova uporaba na anodah baterij pa naj bi omogočala povečanje energijske gostote ob krajših časih polnjenja – seveda ob ustrezno zmogljivi polnilni infrastrukturi.

Manj kot deset minut za polnjenje do 80 odstotkov

Group14_1Uporaba materiala SCC55 naj bi omogočala približno 30-odstotno povečanje energijske gostote v primerjavi z obstoječimi baterijami, ki dosegajo okrog 250 Wh na kilogram teže. Baterije z anodami iz silicij-ogljikovega kompozita naj bi dosegale energijsko gostoto 330 Wh/kg, kasneje pa naj bi jo za določene tipe baterij povečali tudi do 370 Wh/kg. Baterijski paketi z novo tehnologijo naj bi bili napolnjeni (med 0 in 80 odstotki) v manj kot desetih minutah na hitrih polnilnih mestih z enosmernim tokom (350 kW), vozniki pa bi ob tem pridobili do 640 kilometrov dosega. Pri baterijah, ki so trenutno v uporabi, za enako količino napolnjene energije in doseg potrebujemo približno pol ure polnjenja.

Medtem ko tradicionalne litij-ionske baterije, zasnovane z grafitnimi anodami, teoretično omogočajo do 372 mAh/g, pa uporaba silicija tudi do 10x poveča količino shranjene energije, a obenem povzroča hiter padec kapacitete tekom polnilnih ciklov. Tehnološka rešitev podjetja Group14 Technologies temelji na patentiranem materialu SCC55, pri katerem so silikon vstavili v porozno matriko iz ogljika. Kombinacija naj bi tudi po 1.500 polnilnih ciklih ohranila najmanj 80 odstotkov nazivne kapacitete, kar je primerljivo s trenutno najbolj zmogljivimi baterijami tipa NMC, ki so v uporabi v električnih vozilih.

Tehnološko rešitev ameriškega podjetja naj bi brez potrebe po obsežnih preureditvah lahko uporabili v obstoječih proizvodnih obratih, saj je skladna z večino trenutnih tehnologij. Ob tem ponuja večjo energijsko gostoto in posledično do 20 odstotkov nižjo maso baterijskih paketov ob izboljšani odzivnosti ob polnjenju z regeneracijo ter manjšo občutljivostjo na nizke temperature.

Avtomobilizem.com (Foto: Group14 Technologies.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Kaj se dogaja v Stellantisu? Prvih šest mesecev leta so zaključili s konkretno izgubo.
Nova ideja EU: bomo na evropskih počitnicah po 2030 najemali le še baterijsko-električna vozila?