Zgodovinski dogovor naj bi pričel veljati prvega maja za proizvodnjo v maju in juniju, ko naj bi predstavniki kartela in še nekaj drugih večjih držav proizvajalk nafte, vključno z Rusijo, znižalo svojo proizvodnjo za 9,7 milijona 159-litrskih sodov dnevno. Svetovna proizvodnja nafte bo posledično manjša za 10 odstotkov, kar naj bi pripomoglo k ponovnemu dvigu cen nafte, ki je v času pandemije koronavirusa močno upadla.
Predstavniki članic organizacije OPEC+ in 23 drugih držav so se preko maratonske videokonference že v petek dogovorili o zmanjšanju, vendar je končna dogovorjena številka nižja, saj predstavniki Mehike niso pristali na zmanjšanje proizvodnje za 400.000 sodčkov. Končni dogovor, s katerim so ugodili zahtevam Mehike, ki naj bi vztrajala pri znižanju v višini 100.000 sodov dnevno, je bil sklenjen le nekaj ur pred ponedeljkovim začetkom trgovanja na azijskih trgih. Že v petek pa so se tudi dogovorili o zmanjšanju proizvodnje za 8 milijonov sodčkov od julija do konca letošnjega leta, pogovarjali pa so se še o zmanjšanju v velikosti 6 milijonov sodčkov za obdobje 16 mesecev od začetka leta 2021, vendar končne odločitve o tem zaenkrat še ni.
Po besedah ameriškega predsednika Donalda Trumpa naj bi dogovorjeno znižanje količine načrpane nafte samo na področju Združenih držav ohranilo sto tisoče delovnih mest s področju energetike. Dogovor pa je podprla tudi Rusija, saj naj bi po informacijah iz Kremlja Vladimir Putin na telefonski konferenci z Donaldom Trumpom in savdskim kraljem Salmanom podprl tovrstno odločitev.
Analitiki kljub temu ostajajo previdni, saj naj bi dogovor pomenil le začasno olajšanje na področju energetske industrije in svetovne ekonomije na splošno, ker naj bi veliko stvari zaradi pandemije še naprej ostajalo nepredvidljivih.
Avtomobilizem.com (Vir: Autoblog. Foto: Terry Joyce.)
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Sklenjen dogovor o zmanjšanju proizvodnje nafte"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Jaz spremljam cene na svetovnih trgih, in ce bo cena ostala še en teden taka kot je, bi pri nas mogla it cena še dol (začasno).
Bodo naši dvignili trošarine, da ostane maloprodajna cena na simbolnem evru. Pa da vidimo, kdo bo imel prav…
Mene ne moti, samo, da ne pozabijo znižat trošarine, ko bo cena šla gor.