Novice

Šok v Nemčiji: Volkswagen razmišlja o zaprtju dveh tovarn

Volkswagen naj bi razmišljal o zaprtju dveh tovarn in prekinitvi kolektivnega dogovora v Nemčiji. S tem naj bi omejili previsoke izdatke v obdobju prehoda na električne avtomobile.

Skupina Volkswagen je v pismu zaposlenim zapisala, da med ukrepi, kako pri znamki privarčevati več milijard evrov, ne izključujejo več možnosti zaprtja katere od tovarn v Nemčiji. Pri proizvajalcu vozil bi se lahko celo odločili za prisilno prekinitev delovnih razmerij, kar bi pomenilo kršitev  trenutno veljavnega kolektivnega dogovora, ki bi moral v Nemčiji držati do leta 2029. Po informacijah delavskega sveta naj bi Volkswagen razmišljal o zaprtju ene od velikih tovarn vozil in enega obrata za izdelavo komponent. Če bi se napovedi uresničile, bi šlo za prvo zaprtje Volkswagnove tovarne v Nemčiji v 87-letni zgodovini znamke. Upravo v vsakem primeru čaka napet boj s sindikati.

IG Metall že napovedal odločen boj

2024-touareg-teaser_0
Stroški so vse višji, marže na prodan avtomobil pa vse manjše.

Upravni odbor je danes predstavil neodgovoren načrt, ki maje temelje Volkswagna in predstavlja veliko grožnjo delovnim mestom in lokacijam. Ne bomo tolerirali načrtov, ki jih podjetje dela na račun delovne sile in ki povzročajo resne motnje regijam v naši državi,” je med drugim v izjavi zapisal Thorsten Gröger iz IG Metall.

Volkswagen znotraj skupine Volkswagen proda največ vozil, a je bil kljub temu prvi na vrsti za uveljavitev rigoroznih varčevalnih ukrepov v višini 10 milijard evrov. A dobički so se zmanjševali, saj so se povečevali stroški logistike, energije in delovne sile. Marže podjetja so padle v prvi polovici leta na 2,3 odstotka, kar je 1,5 odstotka manj kot lansko leto. Razvoj električnih modelov je vse težji in finančno potratnejši, obenem pa se močno znižuje povpraševanje po električnih modelih.

Kitajski tekmeci prevladujejo na domačem trgu

Volkswagen je prav tako izgubil zagon na Kitajskem, svojem največjem trgu. Tam so ga prehiteli lokalni proizvajalci s svojimi baterijsko-električnimi modeli. Zdaj se kitajski tekmeci širijo v Evropo in s tem vršijo dodaten pritisk na Volkswagen in njegov razvojni oddelek.

DB2023AU00177_web_1600
Vodilnim zamerijo, da so prepozno pričeli razvijati cenovno dosegljiv električni model.

“Gospodarsko okolje je postalo še težje in v Evropo prihajajo novi igralci. Nemčija kot poslovna lokacija vse bolj zaostaja v smislu konkurenčnosti,” je pred časom zapisal Oliver Blume, izvršni predsednik skupine Volkswagen in izvršni predsednik Porscheja. Pred njim so se v boj s sindikati podali številni predhodniki in pri tem pogoreli.

Prejšnja nesoglasja s sindikati so končala ali skrajšala mandate najvišjih vodilnih, vključno z nekdanjim izvršnim direktorjem Berndom Pischetsriederjem, nekdanjim vodjo znamke Volkswagen Wolfgangom Bernhardom in Herbertom Diessom, Blumejevim predhodnikom na mestu izvršnega direktorja. Vsi trije so poskušali doseči učinkovitost, zlasti v Volkswagnovih domačih poslih.

Sindikat obtožuje vodilne napačnih odločitev

Volkswagen po vsem svetu zaposluje približno 650.000 delavcev, od tega skoraj 300.000 v Nemčiji. Polovico sedežev v nadzornem svetu družbe zasedajo predstavniki delavcev, nemška zvezna dežela Spodnja Saška, ki ima v lasti 20-odstotni delež avtomobilskega proizvajalca, pa se pogosto postavlja na stran sindikalnih organov.

Daniella Cavallo, vodja sindikata delavcev, je obtožila vodstvo, da so sprejeli številne napačne odločitve v zadnjih letih. Med njimi tudi neinvestiranje v hibride ali prepočasen odziv na razvoj cenovno dosegljivih baterijsko-električnih modelov. Namesto zaprtja tovarn sindikat vodstvu svetuje naj zmanjša kompleksnost in izkoristi sinergije skozi omrežje tovarn znotraj skupine.

Analitiki ocenjujejo, da bi lahko Volkswagen zaprl tovarni v Osnabrücku in Dresdnu.

Avtomobilizem.com (Vir: Europe Autonews. Foto: Volkswagen.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Nova generacija Q5: Audi ni ničesar prepustil naključju
C5 Aircross postaja zastavonoša Citroëna