Novice

Sprednje zavorne luči? Lahko bi izboljšale varnost v prometu.

Na Univerzi za tehnologijo v avstrijskem Gradcu so z novo študijo raziskali vpliv spredaj nameščenih zavornih luči na preprečevanje trkov oziroma zmanjševanje posledic prometnih nesreč.

Na graški univerzi so v novi študiji prišli do zanimivih zaključkov glede prometne varnosti v primeru uporabe sprednjih zavornih luči – kot zatrjujejo bi ta enostavna ideja lahko prinesla spodbudne rezultate. Za večjo varnost v sodobnih avtomobilih sicer skrbi vedno večji nabor varnostno-asistenčnih sistemov, od relativno enostavnih do kompleksnejših, ki posledično zvišujejo stroške proizvodnje in cene novih vozil.

Enostavna ideja s potencialno velikim učinkom

studija_2Rezultati študije razkrivajo, da bi uporaba spredaj nameščenih zavornih luči lahko preprečila do 17 odstotkov prometnih nesreč in zmanjšala možnost ter težo poškodb v primerih, ko se nesreči ne bi bilo moč izogniti. Sprednje zavorne luči bi, na podoben način kot smerniki in zadnje zavorne luči, voznikom omogočale lažje predvidevanje dejanj drugih voznikov ter na račun hitrejših reakcij potencialno preprečevale morebitne trke. Omogočale bi lažjo interakcijo med vozili v številnih scenarijih vožnje, prav tako pa bi povečale varnost pešcev in kolesarjev – torej šibkejših udeležencev v prometu – saj bi pri prečkanju ceste ali vključevanju v promet lažje presodili namere voznikov avtomobilov, ki se jim približujejo.

Bi bila primerna zelena barva?

studija_3Kot predlagajo avtorji študije, naj bi bila najbolj primerna barva sprednjih zavornih luči zelena, saj bi, podobno kot zelena luč na semaforju, signalizirala možnost varnega prehoda pešcem ali drugim voznikom v križiščih. Glede na to, da v določenih primerih sprednje zavorne luči ne bi bile dovolj vidne, so avtorji študije predvideli tudi uporabo stranskih zavornih luči, ki bi bile relativno enostavne za vgradnjo.

V študiji so zajeli in poustvarili 200 resničnih prometnih nesreč ter s skrbnim preučevanjem vzrokov in samega poteka nesreč prišli do podatkov o reakcijskih časih udeležencev ob začetkih zaviranja ali drugih reakcijah – ti so se gibali med 0,5 do 1,5 sekunde. Ugotovili so, da bi v primeru sprednjih zavornih luči te reakcijske čase zmanjšali tudi do pol sekunde, kar bi v nekaterih primerih lahko preprečilo nesrečo ali pa vsaj občutno zmanjšalo posledice oziroma poškodbe. Simulacije so pokazale, da bi v primeru uporabe sprednjih zavornih luči lahko preprečili nesrečo v 7,5 do 17 odstotkih, v več kot četrtini nesreč, ki jih ne bi bilo moč preprečiti, pa bi občutno zmanjšali število in težo poškodb.

Avtomobilizem.com (Foto: študija – zaslonski posnetek, Volkswagen.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Mitsubishi Grandis: po 13 letih spet na evropskih cestah
Testirali smo 15 najnovejših električnih modelov in dobili nekaj presenetljivih rezultatov