Sprva so pri Stellantisu predvidevali, da bodo višje carinske stopnje, ki jih je uvedel Donald Trump, podjetje stale okoli 300 milijonov evrov, predvsem na račun slabše prodaje in zmanjšanja proizvodnih kapacitet. Stellantis je zaradi različnih razlogov v ZDA v prvih šestih mesecih prodal kar 25 odstotkov manj avtomobilov kot v enakem obdobju lani. Če je bila v Evropi prodaja osebnih vozil še dokaj stabilna, pa so zaznali močan padec prodaje pri lahkih gospodarskih vozilih.
Popraviti napake Tavaresa

Antonio Filosa, novi izvršni predsednik skupine Stellantis, je tako pred velikanskim izzivom. V lanskem letu je imelo podjetje 5,6 milijard evrov dobička. Gre za pomemben finančni obrat, a Stellantisova prodaja šepa že dlje časa. Carlos Tavaresa je imel v zadnjih mesecih svojega predsedovanja kar precej težav na različnih področjih. »Kljub težavam je bilo prvih šest mesecev polno napredka v primerjavi z drugo polovico leta 2024,« je zaposlenim v pismu zaupal Filosa.
Analitiki so ob koncu predsedovanja Tavaresa opozarjali, da je poskrbel za cenovno nekonkurenčnost ponudbe v ZDA ter prepozne generacijske nadgradnje modelov, ki so jih poleg tega pestile številne težave. S tem je imelo podjetje velike zaloge, prodaja pa kljub zadnjim nadgradnjam še ni stekla.
Nič kaj spodbuden pričetek za novega predsednika

Stellantis je lansko leto v ZDA uvozil 1,2 milijona enot oziroma več kot 40 odstotkov vseh avtomobilov, ki so jih prodali tam. Večina uvoza je prihajala iz Kanade in Mehike. Aprila so bili prisiljeni zmanjšati število uvoženih avtomobilov ter se s tem prilagoditi napovedanim dodatnim finančnim obremenitvam. Pričeli so izvajati ukrepe za spremembe v proizvodnji in zaposlovanju, da bi zmanjšali učinek carin in zmanjšali izgube.
Z ukinitvijo nekaterih razvojnih programov in modelov, usmeritvijo v razvoj hibridnih motorjev v Evropi in prostorninsko večjih motorjev za ZDA je Stellantis prihranil 3,3 milijarde evrov. Blagohibridni pogon je postal ključna pogonska opcija v Evropi, ki je lahko del motorne palete pri cenejših (Fiat 500) ali dražjih modelih skupine.
Prodaja padla za 6 odstotkov
Aprila pri Stellantisu, zaradi negotovosti glede carin, začasno niso želeli napovedovati svojih finančnih rezultatov. Zdaj so objavili nepreverjene predhodne finančne rezultate ter s tem poskrbeli za uskladitev analitkov in njihovih ciljnih rezultatov. Prihodki skupine v prvem polletju so bili 74,3 milijarde evrov, kar je 11 milijard manj kot v enakem obdobju lanskega leta, a več kot v drugi polovici lanskega leta (71,8 milijarde evrov).
Četrta največja avtomobilska skupina na svetu je v prvem poletju pridelala za 2,3 milijarde evrov izgub, skupna prodaja pa je upadla za 6 odstotkov na 1,4 milijona prodanih avtomobilov. Analitiki in vlagatelji od Stellantisa zdaj pričakujejo odziv. Nadaljevati morajo z rekonstrukcijo podjetja in rešiti težave, ki jih pestijo v ZDA.
Avtomobilizem.com (Foto: Avtomobilizem.com, Stellantis.)
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Kaj se dogaja v Stellantisu? Prvih šest mesecev leta so zaključili s konkretno izgubo."
Za komentiranje moraš biti prijavljen
U, lej jih….a zdej se bomo pa čudli nečemu, kar je že par let “iz aviona” očitno tudi laikom, ki samo “ljubiteljsko spremljamo” svet avtomobilizma?!? Od najmanj 2014-15 naprej je debela večina vseh Tavaresovih strateških odločitev (vključno z združitvijo s FCA v Stellantis) ena sama počasi rastoča katastrofa!!! Od prisilnega repozicioniranja posameznih znamk, prek absurdnega rezanja stroškov, razpuščanja razvojnih oddelkov in “outsoursanja” njihovega dela zunanjim (kao cenejšim, a običajno neizkušenim) podizvajalcem…. In, predvsem namernega ignoriranja problemov z zanesljivostjo, “ker bi odprava napak preveč stala”….
In ko smo že pri “dragih odpravah napak”….. Mercedes je izdal globalni vpoklic prek 220.000 svojih vozil zaradi Takatinih airbagov…. A boste o tem tudi kej napisali, al je to “problematično” samo kadar gre za Citroena? 😋
Kaj se dogaja? Slabe kante izdelujejo.