Leto 2025 v območju Evropske unije prinaša strožje emisijske zahteve – skupne povprečne emisije voznega parka posameznega proizvajalca se bodo s 106,6 gramov morale znižati na 93,6 gramov CO2 na prevoženi kilometer, kar bo ostalo v veljavi do leta 2029. Na podlagi zaostrenih mejnih vrednosti bodo številni proizvajalci avtomobilov primorani v nakup t.i. emisijskih kreditov od proizvajalcev električnih vozil, da bi se izognili astronomskim kaznim. Izvršni direktor skupine Renault Luce De Meo, ki je do decembra predsedoval tudi združenju ACEA, je pred časom ocenil, da bi kazni proizvajalce avtomobilov na evropskih trgih leta 2025 lahko stale skupno kar okrog 15 milijard evrov. ACEA je zato pozvala k prilagoditvi ciljev, nekatere evropske vlade, med katerimi je tudi Italija, pa so predlagale, da v letošnjem letu EU še ne bi kaznovala proizvajalcev.
Emisijski odpustki
Podjetja z nižjim deležem prodaje električnih vozil lahko v obstoječem sistemu fiktivno združijo svoje emisije škodljivih snovi s proizvajalci električnih vozil ter na ta način znižajo svoje povprečje. Takšna poteza jih lahko na eni strani odreši plačila visoke kazni, po drugi strani pa seveda ni zastonj. Čeprav proizvajalci električnih avtomobilov, ki služijo na račun emisijskih kreditov, načeloma ne razkrivajo podrobnosti dogovorov, njihovi prihodki iz tega naslova niso zanemarljivi (če posebej, če jih upoštevamo v deležu dobička in ne poslovnih prihodkov).
Iz dokumenta, ki ga je objavila Evropska Komisija, je razvidno, da nameravajo Stellantis, Toyota, Ford, Mazda, Subaru in Leapmotor za leto 2025 združiti svoje podatke o emisijah s Teslo, druga prijavljena skupina pa se je oblikovala okoli nemškega Mercedesa s Polestarjem, Volvom in Smartom. Obe skupini naj bi bili odprti tudi za druge proizvajalce avtomobilov, morebitni člani pa nimajo dosti časa za pristop – do 5. februarja v Teslino skupino oziroma do 7. februarja v skupino, ki jo vodi Mercedes. Vsi dogovori iz dokumenta po poročanju Reutersa temeljijo na podatkih o predvideni prodaji v letošnjem letu, v njem pa ni podrobno razčlenjena višina kreditov, ki so jih kupila posamezna podjetja. Zanimivo pa bo videti, ali lahko Tesla, ki je v lanskem letu beležila upad prodaje v primerjavi z letom 2023, s svojimi prodajnimi dosežki zadovoljivo pokrije avtomobilske proizvajalce v svoji skupini.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Tesla bo spet dobro zaslužila na račun strožjih emisijskih normativov"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Kot da so v osnovni šoli in delajo plakat. Sicer pa bi bilo dobro vedet plane tudi za tretjega največjega proizvajalca na svetu. Samo verjetno niso pomembni igralci?