Prvi se je na testu znašel Toyotin Prius, ki je za varnostni sistem Toyota Safety Sense, v katerem je vključen tudi AEB ( Active Emergency Braking – aktivno samodejno zaviranje v sili) pridobil vseh pet zvezdic. Na testu se je tehnologija izkazala kot izredno dobrodošla, saj je aktivno prepoznala pešce in se izognila trčenju.
Euro NCAP je Suzuki Balenu v preteklosti podelil tri zvezdice, skupaj z opcijskim sistemom Radar Brake Support, ki ima vključen sistem AEB, pa se je njegova skupna ocena dvignila na štiri zvezdice.
Opcijski sistem je lep pokazatelj, kako se lahko aktivno in preprosto izboljša varnost vozila, kar bi moralo številne proizvajalce spodbuditi k odločitvi, da v svoje modele serijsko namestijo sistem AEB. Tistim, ki to nudijo kot plačljivo opcijo, so pri Euro NCAP pripravili dvodelni sistem ocenjevanja. Osnovni model bo dobil eno varnostno oceno, bolje opremljeni model z vsemi opcijskimi varnostnimi elementi pa drugo oceno. Suzuki Baleno je prvi na svetu, kjer so uporabili takšen način točkovanja.
Michiel van Ratingen, generalni sekretar pri Euro NCAP, je dejal: ” Vključitev sistema AEB je ključni mejnik pri razvoju avtomobilske varnosti, ki bo pomagala širiti tehnologijo za izogibanje trčenjem v vse segmente. Istočasno je vse večji izziv zagotoviti natančne in točne informacije za kupce o zadnjih sistemih in njihovih prednostih. Dvojno ocenjevanje bo poenostavilo izbiro najvarnejšega vozila.” Pri organizaciji so že upoštevali uvedene spremembe, zato bodo od sedaj naprej vsi modeli dobili dve oceni – osnovno in izboljšano, kjer bodo upoštevani vsi razpoložljivi varnosti elementi.
Sistem dvojnega ocenjevanja so uvedli šele sedaj, a spodnji video prikazuje, da so se pri Euro NCAP že dolgo časa pripravljali na tovrstno testiranje. V kratkem video posnetku si lahko ogledate, kako poteka preizkus sistema za samodejno zaviranje v sili.
Avtomobilizem.com (Vir: Autocar. Foto: Avtomobilizem.com.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen