Novice

Trg rabljenih vozil: zakaj draga dodatna oprema ne prinese višje prodajne vrednosti

Še posebej pri premijskih modelih je seznam opcijske opreme lahko izrazito dolg, toda kupci rabljenih vozil zanje niso pripravljeni plačati več, kot je povprečna vrednost vozila na trgu. Določena dodatna oprema je poleg tega še posebej nepriljubljena pri kupcih rabljenih vozil.

Izguba vrednosti pri novih avtomobilih, razen v izjemnih razmerah, nikoli ni bila ravno nizka. Nekateri izgubijo tudi do 50 odstotkov vrednosti v prvih treh letih lastništva. A pri posameznih modelih lahko pride do precejšnjih razlik. O preostanku vrednosti odločajo še pogonski sklop, karoserijska oblika in seveda njegova zaželenost. Že znotraj enega modela lahko prihaja do velikih razlik, a v tem primeru ključno vlogo igra količina opcijske doplačilne opreme. Več kot jo je imel model vgrajene ob nakupu, večji bo padec vrednosti. “Opcijska oprema vedno prinese večjo izgubo v primerjavi z osnovno opremljenim modelom. Obstajajo modeli, kjer tretjino ali več cene modela predstavlja dodatna oprema. Te modeli bodo izgubili večji odstotek vrednosti, ker kupci rabljenih vozil želijo plačati le  delež od celotne vrednosti opcijske opreme,” je pojasnil Martin Weiss, vodja oddelka za ocenjevanje vrednosti vozil pri DAT (Deutsche Automobil Treuhand).

Izguba vrednosti višja pri dodatni opremi kot pri samem vozilu

Der neue Mercedes-Benz CLA Shooting Brake mit EQ Technologie: mehr Raum für IntelligenzThe all-new Mercedes-Benz CLA Shooting Brake with EQ Technology – more room for intelligence
Panoramska streha je pri kupcih rabljenih vozil ena najbolj priljubljenih opcij.

Pri DAT so opravili preprost izračun izgube vrednosti med Mercedesovim karavanskim modelom C 220 z dizelskim motorjem z dokaj osnovnim paketom opreme in enakim modelom, enakega letnika s praktično vso opcijsko opremo, ki je bila takrat na voljo. Osnovna cena modela je bila 61.900 evrov; po treh letih je vrednost prvega še 31.800 evrov oziroma 51,4 odstotkov v primerjavi s ceno novega. Drugi C 220 je imel za 19.600 evrov dodatne opreme oziroma četrtino osnovne vrednosti vozila. Po treh letih je njegova vrednost 36.500 evrov oziroma le 44,8 odstotka nakupne vrednosti. Vrednost dodatne opreme je po treh letih vsega 23,9 odstotka v primerjavi z jeno nakupno ceno.

Za primerjavo so pri DAT opravili še z enim izračunom. Volkswagen Polo je imel osnovno ceno 19.800 evrov in za 2.300 evrov dodatne opreme oziroma približno 10 odstotkov vrednosti vozila. Po treh letih je njegova vrednost na 51,3 odstotkih nakupne cene. Če bi bil Polo brez dodatne opreme, pa bi bila njegova vrednost po treh letih procentualno večja kot tista z dodatno opremo – 54,8 odstotka.

Osnovni model procentualno izgubi manj vrednosti

BMW_i4_GranCoupe_eDrive40_42
Funkcije na zahtevo močno zmanjšajo vrednost rabljenega vozila.

“Bolj za osnovno različico vozila gre, večji bo preostanek vrednosti,” je razložil Weiss in s tem namignil, da so danes že osnovne različice modelov zelo dobro opremljene. Nezahtevni kupci tako že z osnovnim paketom opreme dobijo vse, kar potrebujejo. Po drugi strani pa bo preostanek vrednosti vozila znatno nižji, če bo manjkal tisti kos opreme, ki je za ta razred ključen. Premijski modeli tako morajo imeti usnjeno oblazinjenje. V kolikor ga vozilo nima, bo nakupna cena rabljenega nižja v primerjavi z enakim modelom, ki ima oblazinjenje iz usnja.

Kateri kosi opreme najbolj pripomorejo k boljši prodajni ceni ali pa kateri kosi opreme poskrbijo za dodaten padec preostanka vrednosti, je po mnenju DAT težko določiti. Imajo pa nekaj smernic, ki pomagajo kupcem. Najbolj stabilni v smislu izgube vrednosti so razni varnostno-asistenčni sistemi. Zelo priljubljeni sta tudi tovarniško vgrajena vlečna kljuka in panoramska streha. Po drugi strani kupci rabljenih vozil ne želijo dodatno plačati za osvetljene pragove ali druge podobne kose dodatne opreme. Močno znižajo ceno vozila tudi storitve na zahtevo, torej da so določeni kosi dodatne opreme kupcu na voljo le, če bo zanje plačeval naročnino proizvajalcu in niso stalni del kupljenega vozila. Tudi če ima obstoječi lastnik zakupljene določene elemente, ni nujno, da se bodo prenesli na novega kupca. V tem primeru bo imel enak model znatno višjo nakupno ceno, če bo imel določene elemente opcijskega opreme serijsko vgrajene.

Avtomobilizem.com (Foto: Avtomobilizem.com)

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Trg rabljenih vozil: zakaj draga dodatna oprema ne prinese višje prodajne vrednosti"


cashy
6 ur 39 minute nazaj

Zanimivo, da ima usnje takšno pomembno vlogo. Jaz bi se mu z veseljem odpovedal. Nikakor nisem pristaš tega, da me poleti rit peče, ko se usedem v avto.

whitee
6 ur 8 minute nazaj

Tudi jaz, ampak nekateri modeli imajo sedeže iz blaga zelo grde. Primer Volvo s60/v60, avto izgleda zelo ceneno z takimi sedeži. Med tem ko nekateri drugi proizvajalci res znajo narediti tudi sedeže iz blaga lepe.

cashy
2 ur 12 minute nazaj

Sicer me lepota sedeža ne gane tako kot udobje. Ker sedež je praktično edina stvar, ki je ne vidiš v avtu, ko se voziš – razen če je sovoznikov prazen 😀 Ti pa dam prav, da bi vsi proizvajalci morali paziti na estetiko in kvaliteto sedežv

 
Naslednji Renault Clio: premiera v Münchnu?