Avtomobilski lopovi so v Združenih državah v povprečju plačani 8.000 dolarjev za vsako uspešno izvedeno krajo, zato pospešeno plenijo luksuzna vozila na področju New Yorka in New Jerseya. S pomočjo ladijskega prometa nato pretihotapijo vozilo do zahodne Afrike, kjer ga prodajo. Oblasti v zvezni državi New Jersey so v skladu s povečanimi tatvinami že ovadile 29 ljudi in pospešeno nadaljujejo z ukrepi proti zmanjšanju avtomobilskih kraj.
”Uspešno smo razbili dvojno mrežo, saj so obtoženci, poleg same kraje vozila, preko svojih operacij uspešno napeljevali tudi druge k številnim krajam,” je dejal glavni tožilec John Hoffman. Z največ neodkritimi primeri (386) je na vrhu New Jersey, vendar tesno za petami sledi New York. Skupaj sta pridelala za četrtino vseh neodkritih tatvin v celotnih Združenih državah Amerike. Frank Scafidi je za NICB dejal: ”V teh dveh centrih je premoženje močno koncentrirano, obenem pa je zelo blizu tudi dostop do morja,” in s tem pojasnil morebitne vzroke za centralizirano kriminalno združbo.
Po poročilih ukradena vozila parkirajo v garaže in skladišča, kjer čakajo, da se prah poleže ter hkrati preverijo ali ima vozilo vgrajeno sledilno napravo. Po določenem času avtomobil razstavijo ali pa ga uspešno prepeljejo iz države.
V raziskavi, ki je trajala od leta 2011 do konca decembra 2013 so ugotovili, da se ravno luksuzna vozila najmanjkrat vrnejo k svojim lastnikom. Neraziskanih ostane 37 odstotkov vseh tatvin omenjenega Mercedes-Benza GL, tesno za petami mu je Cadillac Escalade, ki ostane neodkrit v 30 odstotkih. Manj kot 15 odstotkov neodkritih tatvin je pri povsem običajnem Nissanu Rogue in Fordu Explorerju. Največkrat ukradeno vozilo je Ford Escape, vendar je najdeno in vrnjeno lastniku v 95 odstotkih.
Avtomobilizem.com (Vir: Autonews. Foto: Urška Radolović)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Ukradeni Mercedes se redko vrne k lastniku"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
v Sloveniji je pa tako malo ukradenih MB vozil