Še oktobra je 8,2 odstotka vseh novo registriranih baterijsko-električnih avtomobilov v Evropi prišlo od kitajskih avtomobilskih proizvajalcev, novembra pa je ta delež padel na 7,4 odstotka. Gre za najnižji delež po marcu, kar je rezultat vpeljave novih evropskih uvoznih dajatev. Slednje so namreč v celoti implementirali konec oktobra, potem, ko so usklajevanja s kitajsko stranjo (vsaj zaenkrat) padla v vodo.
Enim višje, drugim nižje carinske stopnje
Evropska unija je dodatno obremenila vse baterijsko-električne modele, ki so proizvedeni na Kitajskem. To velja tudi za modele zahodnih avtomobilskih proizvajalcev, kot sta BMW in Tesla. Višina dajatev pa je odvisna predvsem od tega, koliko državne pomoči so pridobili v zadnjih letih in glede na stopnjo sodelovanja s preiskovalci Evropske unije.

MG, ki je v lasti državnega podjetja SAIC, je bil kaznovan v največji meri, saj je skupno obremenjen s kar 45-odstotno stopnjo. Verjetno najbolj poznana in najbolje prodajana avtomobilska znamka pod kitajskim lastništvom je po podatkih analitične hiše JATO v novembru zabeležila 58-odstotni padec registracij.
Padec MG so izkoristili pri BYD in pohiteli s predstavitvijo modelov in njihovo dobavo. Novembra so v Evropi z 4.796 novo registriranimi vozili podvojili prodajo. “BYD prevzema trg, medtem ko MG doživlja velike izgube ,” je obrat na trgu opisal Julian Litzinger, analitik pri Dataforce. Obenem je dodal, da je rast BYD precej zdrava, saj 80 odstotkov vseh prodanih vozil roma v roke zasebnih kupcev in ne podjetij ali za najeme.
Po ZDA velik odpor še v Evropi
Kitajski proizvjalci se agresivno širijo na globalne trge, a so naleteli na velik odpor v Evropi in ZDA. Zaradi nedavno sprejetih ukrepov je izvoz kitajskih baterijsko-električnih modelov v novembru upadel za 19 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani. Še največji upad uvoza je bil zaznan v Evropi (23 odstotkov).

Z uvedbo dodatnih carinskih dajatev želi Evropska unija zaščititi domače proizvajalce, ki imajo težave s prehodom na baterijsko-električna vozila. Po drugi strani je Kitajska strateško kopičila tehnologijo in prevzela rudnike za izkop redkih zemeljskih kovin, ki so nujno potrebne za proizvodnjo baterij. Cena slednjih je tako za kitajske proizvajalce nižja kot za zunanje kupce.
A kot opozarjajo analitiki, gre le za manjši odmik od pričakovane rasti. Glede na podatke iz lanskega novembra se je prodaja baterijsko-električnih modelov kitajskih proizvajalcev v Nemčiji in Franciji v letošnjem novembru prepolovila. V Veliki Britaniji, kjer niso uvedli dodatnih carinskih dajatev, se je prodaja baterijsko-električnih modelov kitajskih proizvajalcev povečala za 17 odstotkov. A je evropski padec priljubljenosti obenem rezultat splošnega padca trga baterijsko-električnih modelov.
Precej naj bi se spremenilo, ko bodo kitajski proizvajalci zagnali svoje tovarne v Evropski uniji in bodo evropski kupci bolj pripravljeni zaupati baterijsko-električnim avtomobilom. Do takrat pa se bo pozornost usmerila na priključne hibride in samopolnilne hibride.
Avtomobilizem.com (Vir: Europe Autonews. Foto: Avtomobilizem.com, BYD)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen