Kot je znano, so Teslini modeli že od samih začetkov zasnovani po načelu programsko definiranih vozil, kar pomeni da je v vozilu že v osnovi vgrajena strojna oprema, ki omogoča daljinski vklop različnih funkcionalnosti. Skupini računalniških zanesenjakov, med katerimi je tudi Christian Werling, študent tehnične univerze v Berlinu, je uspelo prebiti varnostno zaščito ter omogočiti funkcije, ki so sicer na voljo le ob doplačilu.
Pridobili so dostop tudi do osebnih podatkov lastnika
Po Werlingovih besedah tovrstni podvigi niso možni preko povezave na daljavo, temveč je potreben direkten priklop na avtomobilski vmesnik. Za pridobitev nadzora nad informacijskim sistemom avtomobila so uporabili tehniko spreminjanja napetosti procesorja (voltage glitching), s katero so omogočili izvedbo programske kode, ki jim je v nadaljevanju dopustila dostop do sistema. Poleg tega, da so omogočili ogrevanje zadnjih sedežev, za katerega je sicer treba plačati 300 ameriških dolarjev (270 evrov), so pridobili tudi dostop do uporabniških informacij, shranjenih v pomnilniku avtomobilskega sistema. Te med drugim vključujejo seznam kontaktov uporabnika in koledarske vnose, poleg zgodovine klicev in gesel za dostop do brezžičnih omrežij, pa so dobili tudi vpogled v zgodovino nekaterih lokacij, na katerih se je nahajal avtomobil.
Podrobnosti naj bi razkrili v okviru konference Black Hat v Las Vegasu, po njihovih besedah pa naj bi bilo možno vklopiti tudi preostale plačljive funkcionalnosti, vključno s sistemom avtonomne vožnje in regionalno pogojenimi funkcionalnostmi. Kljub temu, da so pri Tesli v preteklosti že zakrpali nekaj varnostnih lukenj, pa očitno ne samo Teslo, temveč tudi druge proizvajalce, čaka še precej dela na področju kibernetske varnosti.
Avtomobilizem.com (Vir: Autoblog. Foto: Tesla.)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Vdrli v sistem Tesle in vklopili plačljive funkcije"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Če v takem primeru Tesla opazi to početje, kakšne so potem možnosti? Ima Tesla pravico, da te možnosti ugasne nadaljavo ali naprimer, da onemogoči uporabo avta? Ima lastnik avta pravico, da spreminja softver za razno dodatno opremo, če to ne vpliva na varnost in obnašanja avtomobila na cesti?