Kot poudarjajo pri Volvu je njihova strategija Scalable Product Architecture (prilagodljiva produktna arhitektura) naložba v prihodnost. Ena platforma bo nudila širok nabor različnih možnosti, ki bodo primerne za vse velikosti vozil, za vozila na prednji pogon ali štirikolesni pogon, in obenem nudila odličen kompromis med ceno in kvaliteto. Ravno zaradi uporabljenih enakih sestavnih delov bo vzdrževanje za uporabnika mnogo cenejše. SPA platforma bo uporabljena pri večjih modelih (S60,V60, XC60…), medtem ko bo platforma MCA uporabljena za manjša vozila (S40,V40…).
Volvo načrtuje, da bo zamenjal vse obstoječe motorje z enim skupnim. To naj bi bil dvolitrski turbinsko gnani motor s štirimi cilindri, ki bo na voljo v bencinski in dizelski izvedbi. Da bodo zagotovili razmerje med močjo in učinkovitostjo v velikostno popolnoma drugačnih modelih, bodo kupcem ponudili tri različice dvolitrskega motorja. Osnovni motor bo 182 kilovatni T5, močnejši T6 bo imel 228 kilovatov in poleg turbine še mehanski kompresor, ki bo skrbel za navor v nizkih obratih. Pri zadnjem motorju, ki bo imel okoli 400 “konjev”, bo uporabljen tudi električno hibridni motor z baterijskim sistemom. XC90, ki bo predstavljen ob koncu leta in bo prišel v prodajo v začetku leta 2015, bo na voljo tudi kot plug-in hibrid. S pomočjo velike kapacitete baterij bo možna celo vožnja samo na elektriko.
Volvo trenutno kupcem ponuja osem motornih družin, ki imajo 4, 5 ali 6 cilindrov. Kljub temu, da se mnogim zdi namera Volva naravnost bizarna, pa se je potrebno spomniti, da večina avtomobilskih proizvajalcev vidi prihodnost v dvolitrskem turbinsko gnanem motorju s štirimi cilindri. Po prepričanjih naj bi ta motor v prihodnosti postal najbolj varčen, učinkovit in vsesplošno najbolj uporaben. Volvo bo dopolnil pogonski sklop z enotnim 8-stopenjskim samodejnim menjalnikom. V kombinaciji, imenovani Drive-E naj bi vozila Volvo postala najbolj varčna in ekološka.
Poleg enotnega pogonskega sklopa bodo imeli modeli v prihodnosti tudi skupno oblikovanje prednjega dela vozila od prednje osi do vetrobranskega stekla, na preostalem delu vozila pa bodo imeli oblikovalci možnost improvizacije. Oblikovalske smernice bodo sledile predstavljenima konceptoma Coupé in XC Coupé.
Odpovedali se bodo ročnim menjalnikom, ki so tudi sedaj med slabše prodajanimi. Po besedah predstavnikov znamke se vlaganje v ročne menjalnike enostavno ne splača, zato bodo njihov razvoj popolnoma opustili. Kljub kitajskim lastnikom bo Volvo še vedno ostal prvinsko švedski. Vsa vozila, ki jih bodo prodajali v Evropi in ZDA, bodo zasnovana na Švedskem in izdelana na Švedskem ali v Belgiji. Edini model za kitajski trg S80L bo proizveden na Kitajskem.
Pri Volvu se vztrajno trudijo in nameravajo uresničiti svoj cilj v doseganju najvišjih standardov varnosti, ki so si ga zadali v letu 2008: preprečitev vseh poškodb s smrtnim izidom, ki nastanejo v njihovih vozilih do leta 2020.
Avtomobilizem.com (Vir: New York Times. Foto: Volvo)
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Volvo se seli na enotno platformo"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
@JG2 res je. Gre se za 182 in 228 kilovatni motor. Pri pretvorbi v ”konje” smo napačno izračunali končno moč. V članku je sedaj popravljeno. Hvala.
Koga brigajo tile detajli…saj živimo v Vagistanu. :]
Hja, to je pa tako, če nisi nemški premium razred. Volvo pri novinarjih pač deli usodo z raznimi Jaguarji, Lexusi, Land Roverji,… ko niti prepišejo ne pravilno tehničnih podatkov. Volvo namreč ne bo imel zgolj dvolitrski motor, saj že trenutno razvija manjši tricelindrski motor, ki bo namenjen manjšim modelom. Tudi platforma SPA je do sedaj kar je uradnega rezervirana za modele S60 in navzgor, za modele pozicionirane nižje od S60 razvija Volvo novo osnovo, luč sveta naj bi ogledala v letu 2018. Petvaljniki tako kot je že povedano nimajo s Fordom nič, prav tako nazivna moč aktualnih T5 in T6 (obadva Drive-E) ni pravilno prepisana. T5 (245 konjev) in T6 306 (konjev). Drugače pa pohvala za objavo novice.
5 cilinder platforma zdaleč ni podedovana od Forda, halo kaj vam je ??