Kot so sporočili iz Bele hiše, nova pravila sprejemajo z namenom zaščite nacionalnih interesov, saj z njimi omejujejo uvoz in prodajo tehnologij s področja strojne in programske opreme povezanih vozil, pa tudi vozil s tovrstno tehnologijo iz Rusije in Kitajske.
Kljub številnim koristim prevelika varnostna grožnja
Ameriške oblasti se zavedajo koristi, ki jih uporabnikom prinašajo tehnologije za lokalno ali globalno povezljivost (Bluetooth, WiFi, mobilna telefonija, satelitske povezave,…), vendar so mnenja, da vpletenost tujih tehnologij lahko predstavlja varnostno grožnjo. Ob tem omenjajo kitajske kibernetske vohunske operacije ter vdore, ki ogrožajo delovanje javne infrastrukture in javno varnost, skrbi pa jih tudi možnost nepooblaščenega dostopa do različnih sistemov in odtekanje podatkov.
Omejitve tudi za vozila tujih znamk, izdelana na ozemlju ZDA
Predstavniki ameriške administracije pojasnjujejo, da so zaskrbljeni zaradi masovnega zbiranja občutljivih podatkov, vključno z informacijami o geolokacijah ter zvočnimi in video posnetki, ki omogočajo analizo različnih uporabniških in življenjskih vzorcev. Kot je znano, sodobna povezana vozila zbirajo in posredujejo enormne količine informacij, zato so se odločili za omejitev oziroma prepoved uvoza in prodaje tovrstnih tehnologij iz Kitajske in Rusije. Nova pravila se nanašajo na uvoz programske opreme, komponent in celotnih sistemov, ki omogočajo povezljivost in prenos podatkov, vključno s sistemi samodejne vožnje in povezanimi vozili.
Omejitve glede programske opreme naj bi stopile v veljavo z vozili modelnega leta 2027, omejitve v povezavi s strojno opremo pa z modelnim letom 2030, nanašale pa se bodo tudi na vozila, ki jih na območju ZDA izdelujejo podjetja kitajskega ali ruskega porekla. Zaenkrat naj bi veljale le za potniška vozila, v pripravi pa naj bi bila tudi širitev ukrepov na komercialna vozila in vozila z maso preko 4,5 tone.
Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops. Foto: proizvajalci. )
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Združene države Amerike z omejitvami nad kitajske in ruske tehnologije"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Zanima me tudi, ko kupiš nov avto, ki snema tebe in okolico, oddaja podatke o lokaciji itn., ali podpišeš kakšen papir, da bodo uporabljali tvoje podatke? Ker namreč pri vsakem delodajalcu moraš podpisat obrazec samo za en bogi e-mail, kamor ti bodo pošiljali plačilni list, če hočejo ta e-mail sploh uporabljat.
Lahko napišem izkušnjo mojega očeta, ki je lani kupil avto.
Med pripravo avta ga je klical prodajalec in je moral na vsak način potrditi, da omogočijo dostop do avta na daljavo, ker da v nasprotnem primeru, ne morejo pripraviti vozila za prodajo. Sam jim je povedal, da tega ne rabi in niti ne želi, ampak druge možnosti ni bilo. Zdaj če je kaj podpisoval ali ne se ne spomnim, mislim da je samo moral nekaj potrditi preko maila, da so mu kreirali njegov vozni profil.
Ko je prišel avto k hiši, sem se sam zatopil v navodila in izbrisal iz vozila ta osebni profil, ter nastavil komunikacijo vozila na minimum. Trenutno nastavljen profil v avtu je “gost” in ni nobenih težav. Glede na to, da sta edini zadevi kateri bi se lahko videlo na daljavo prek apikacije to, če je avto zaklenjen in pa količina goriva v tanku, se mi vse skupaj zdi brez veze. Po dveh letih od nakupa je vse skupaj itak plačljivo, po desetih pa ni več omogočenih niti osnovnih posodobitev vozila na daljavo.
Je pa tako zame pretirano pogojevanje, na katerega te sploh ne opozorijo, ko naročaš avto v tovarno, za nekoga starejšega lahko tudi zelo obremenjujoče. Sploh pa če ne razumejo ravno za kaj se gre in niso ravno tip človeka, ki bi se pustili, da jih vsak, ki ima pet minut časa, prinese naokoli.
Edino pametno.