Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so spremljali povsod po svetu, v pričakovanju rezultatov pa so bili tudi predstavniki evropske avtomobilske industrije. Zaskrbljenost vnaša retorika Donalda Trumpa v času predvolilne kampanje, ko je med drugim omenjal tudi povečanje carinskih dajatev na uvoz avtomobilov iz Evrope.
Trump v predvolilnem boju načel tudi temo uvoza iz Evrope
Na enem od predvolilnih shodov v klubu ekonomistov v Chicagu je Donald Trump omenil tudi neenakomerno razmerje trgovinske menjave z Evropo ter posebej omenil področje prodaje vozil. Dejal je, da evropske države ne uvažajo ameriških avtomobilov, medtem ko evropski proizvajalci prodajo na milijone vozil na ameriškem trgu, in poudaril, da je ena njegovih najljubših besed v slovarju carina. Evropski avtomobilski proizvajalci sedaj čakajo na nadaljnje odločitve, čeprav napol upajo, da so bile njegove besede izrečene predvsem v žaru predvolilne tekme.
Na udaru predvsem britanske luksuzne znamke
Ameriški trg je ključnega pomena za večino premijskih in prestižnih avtomobilskih proizvajalcev iz Velike Britanije, saj naj bi modeli znamk JLR, Bentley, Aston Martin, McLaren in Rolls-Royce predstavljali večino od 73.571 vozil, ki so bila lani uvožena v ZDA iz Velike Britanije. Najverjetneje bi bil najbolj na udaru JLR, saj naj bi njihovi modeli predstavljali 30 odstotkov celotne prodaje, Združene država Amerike pa predstavljajo njihov največji globalni trg.
V prednosti znamke s proizvodnjo v Ameriki
V boljšem položaju so tisti evropski proizvajalci, ki imajo del svoje proizvodnje v Ameriki. Med njimi je tudi BMW, ki v proizvodnem obratu Spartanburg v Severni Karolini izdela kar 65 odstotkov vozil za ameriški trg. Proizvodne zmogljivosti imata čez lužo tudi Mercedes-Benz in Volvo, medtem ko bi bil bolj na udaru lahko Audi, ki ima proizvodne obrate v Mehiki. Ta ameriška soseda je postala ena ključnih nizkostroškovnih lokacij za proizvodnjo vozil za ameriški trg, a naj bi bil novi ameriški predsednik mnenja, da kradejo delovna mesta Američanom. Da bi uvedba dodatnih carin imela znaten vpliv, so opozorili tudi pri Hondi, saj bi te zajele okrog 160.000 enot, kar bi, kot je poudaril Hondin izvršni podpredsednik Shinji Aoyama, lahko močno vplivalo na njihovo poslovanje v Ameriki.
Po prihodu Donalda Trumpa v Belo hiša lahko pričakujemo tudi zmanjšanje ali ukinitev finančnih spodbud za nakup električnih vozil. Kljub dobremu odnosu Elona Muska s Trumpom pa ta začuda ni komentiral Trumpovih izjav glede električnih vozil, najverjetneje zato, ker vidi koristi v morebitnih spremembah zakonodaje glede avtonomnih vozil. Tesline delnice so sicer po objavi Trumpove zmage zrasle za 3,5 odstotka. Amerika je sicer že uvedla 100-odstotne carine na uvoz električnih avtomobilov s Kitajske, kot je znano, pa so zvišane carine v veljavi tudi v Evropi, s čimer tvegamo protiukrepe Kitajske, kjer so nekatere od večjih evropskih znamk v preteklih letih dosegale nadpovprečne prodajne rezultate ter s tem povezane dobičke.
Avtomobilizem.com (Vir: Autocar. Foto: Gage Skidmore, Daniel Oberhaus.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen