Slovenci smo očitno še nekoliko bolj naklonjeni športnim terencem in križancem, ki že tako obvladujejo trg osebnih vozil. Če znaša njihov delež v prodaji znamke Audi na globalni ravni 64 odstotkov, je pri nas z 72 odstotki še nekoliko odtenek višji. Ravno Q5 je že v letu 2008 pričel napovedovati ta trend in hitro postal eden najbolje prodajanih modelov znamke. V 17 letih so jih v Sloveniji prodali 3.700, od tega so kupci daleč največkrat izbrali kombinacijo dizelskega motorja in štirikolesnega pogona.
Nadgradnje, vredne premijskega značaja

Tretja generacija Q5 je daljša (4.717 mm, +25 mm), širša (1.900 mm, +7 mm) in nižja od predhodnika (1.647 mm, -5 mm). Kljub prirastku milimetrov ostaja prtljažni prostor primerljivo velik s predhodnikom (520/1.473 litrov). Bolj pomembna je ohranitev pomične zadnje klopi, ki se deli v razmerju 40:20:40 in ima še nastavljiv kot naslonskega dela.
Za povečanje udobja bo poskrbelo še serijsko akustično vetrobransko steklo, na seznamu opcijske opreme pa so tudi akustična stranska stekla, ki znatno pripomorejo k tišji vožnji v notranjosti. Zaradi spremenjene arhitekture so imeli snovalci potniške kabine večjo svobodo pri oblikovanju, zato so v notranjosti uporabili še nekaj novih rešitev. Rolo prtljažnika se po novem lahko spravi pod pokrov dvojnega dna, poleg klasičnih predalov so našli še nekaj dodatnih odprtin za odlaganje stvari, pred sovoznikom pa se (enako kot pri A5) lahko nahaja dodaten tretji digitalni zaslon.
Pet računalnikov podpira umetno pamet
Q5 se je preselil na novo Audijevo arhitekturo Premium Platform Combustion (PPC), ki predstavlja gonilno silo pri napredku tokratne generacije. Električna napeljava je povsem nova, Q5 pa za delovanje sistema uporablja kar pet računalnikov. Sistem sloni na operacijskem sistemu Android, njegove nastavitve lahko voznik prilagaja svojim trenutnim potrebam, tudi z namestitvijo različnih aplikacij.
Pred voznikom je nameščen 11,9-palčni zaslon za prikaz merilnikov, na sredini armaturne plošče pa 14,5-palčni na dotik občutljiv zaslon informacijsko-zabavnega sistema; preko njega se po novem upravlja tudi s klimatsko napravo. Opcijsko je na voljo še tretji zaslon dimenzije 10,9-palcev, ki ga lahko uporablja sovoznik. Še en zanimiv podatek: polnjenje telefonov preko priključka USB-C poteka z močjo do 60 W, na zadnji klopi pa celo do 100 W – dovolj, da lahko zadaj polnimo tudi prenosni računalnik.
Za popolnost udobja skrbi zračno vzmetenje
Serijsko ima Q5 vgrajeno klasično vzmetenje z jeklenimi vzmetmi, ki stremi k nevtralnim voznim lastnostim in občutni prilagodljivosti glede na izbran vozni profil. Nadgradnja s športnim podvozjem poskrbi za 20-milimetrsko znižanje lege vozila. Za najbolj zahtevne pa je na voljo zračno vzmetenje, kjer se, glede na izbrani vozni profil, višina avtomobila aktivno prilagaja zahtevam voznika. Tako se v varčnem načinu vzmetenje zniža za 15 milimetrov in s tem pomaga zmanjšati porabo goriva. V športnem načinu se višina prav tako zniža za 15 milimetrov, ob izbiri voznega profila off-road pa se zviša za 30 milimetrov oziroma celo za 45 milimetrov, a je ta dvig omejen do hitrosti vožnje 30 kilometrov na uro.
Veliko poudarka so razvojniki dali žarometom. Poleg klasičnih v tehniki LED so na voljo še matrični. Takrat lahko voznik izbira med 8 različnimi grafikami sprednjih žarometov, prav tako je prilagodljiva tudi grafična podoba zadnjih žarometov OLED. Ob izbiri paketa S-Line je dodatno zadaj nameščena še projekcijska zavorna luč.
Velika večina bo izbrala dizelski motor
Motorna paleta ni tako pisana kot pri A5, s katerim si Q5 deli praktično celotno pogonsko paleto ter tehnične rešitve. Na voljo bodo štirje motorji, dva dizelska in dva bencinska. Pri obeh je vstopna različica dvolitrski štirivaljnik s 150 kilovati, le da je pri dizelskem TDI na voljo samo s štirikolesnim pogonom quattro. Poleg tega motorja bosta pri SQ5 na voljo še trilitrska šestvaljnika; bencinski bo imel 270 kilovatov moči, dizelski pa bo na voljo nekoliko kasneje.
Vsi motorji imajo blagohibridno nadgradnjo, ki klasičnim termičnim motorjem doda 18 kilovatov moči in 230 njutonmetrov navora. 48-voltni sistem poganja električni kompresor klimatske naprave, zato klimatska naprava še naprej deluje s polno močjo in ohranja udobno temperaturo v notranjosti, tudi ko je motor ugasnjen. Litij-ionska baterija (LFP) ima zmogljivost 1,7 kilovatne ure in tehta 25 kilogramov.
Kupejevska različica Q5 Sportback naj bi na slovenske ceste zapeljala čez nekaj mesecev in bo od klasične dražja za približno dva tisočaka. Proizvodnja modela bo še naprej potekala v Mehiki, cene pa se pričnejo pri 56.260 evrih za bencinski oziroma 58.400 evrih za dizelski motor. Za radovedne dodajam povezavo na cenik.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Večina izbere dizelski motor in štirikolesni pogon"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Evo ti njemačka kola Made in Mexico !!
¿Hablas alemán?
Malo.
😉