Predstavitve

Dosegljiv vstop v svet zimskih pnevmatik velikih dimenzij

Semperit Speed-Grip 3: mednarodna predstavitev

Avstrijski proizvajalec pnevmatik Semperit je svetu pred 81 leti predstavil svojo prvo zimsko pnevmatiko Goliath. Za prihajajočo sezono so pripravili novo zimsko pnevmatiko Speed-Grip 3, ki z odličnim razmerjem med ceno in zmogljivostjo ponuja dosegljiv vstop v svet zimskih pnevmatik večjih dimenzij.

Semperit Speed Grip 3 Schladming_31Semperit je postal prepoznaven predvsem zaradi svojih odličnih zimskih pnevmatik. Že več kot sto let se dokazujejo kot proizvajalec zanesljivih, zmogljivih in cenovno dostopnih pnevmatik, ki so posebej primerne za vožnjo po zasneženih alpskih cestah. Njihova prva pnevmatika Goliath je lani praznovala častitljivih osemdeset let, na predstavitvi najnovejše pnevmatike Speed-Grip 3 pa sem lahko potipal enega zadnjih, če ne celo edini ohranjen primerek za tisti čas edinstvene pnevmatike. Zgodovino so pisali še v začetku osemdesetih let prejšnjega stoletja s pnevmatiko Direction Grip, ki je z usmerjenim profilom pionirsko tlakovala pot vsem prihodnjim pnevmatikam. Avstrijsko podjetje, ki ima sedež v Dunaju in je od leta 1985 del največjega proizvajalca pnevmatik Continental, je za prihajajočo zimo pripravilo naslednico pnevmatike Speed-Grip 2.

 

Sledijo trendom

Manjše pnevmatike počasi zamenjujejo vedno večje. Časov, ko so prevladovale velikosti od 14 do 16 palcev, je skoraj konec, tako proizvajalci vozil kot tudi proizvajalci pnevmatik pa se vse bolj usmerjajo v izdelavo visokozmogljivih pnevmatik, večjih od 17-palcev. Nekoč so UHP (Ultra High Performance) pnevmatike nameščali predvsem na športna vozila, zdaj pa jih najdemo že v povsem običajnih vozilih, kot sta Volkswagen Golf ali Opel Astra.

V to smer gre tudi Semperit z novo pnevmatiko Speed-Grip 3. Po predstavljenih podatkih se število prodanih pnevmatik v dimenzijah 13-15 palcev strmo zmanjšuje, 16-palčne pnevmatike pa so po popularnosti že skoraj ujele 15-palčne. Kljub temu, da je v naboru še vedno manj 16-18-palčnih pnevmatik, pa je trend v zadnjih letih očiten in le vprašanje časa je, kdaj bodo manjše pnevmatike izginile s proizvodnih trakov.Semperit Speed Grip 3 Schladming_10

Ob začetku prodaje bo na voljo 48 različnih dimenzij z razmerjem med višino in širino pnevmatike pod 55, s čimer pri Semperitu pokrivajo 95 odstotkov vseh najbolj iskanih pnevmatik na trgu. Sčasoma se jim bodo pridružile še določene dimenzije, ki bodo le še dopolnile izbiro. Semperit Speed-Grip 3 bo tako nadomestil predhodnico, ki so jo predstavili leta 2011, in se v prodajni ponudbi zavihtel nad drugo zimsko pnevmatiko, Master Grip. Slednja ostaja v portfelju, vendar je na voljo v manjših dimenzij, Speed-Grip 3 pa pokriva dimenzije pnevmatik UHP.

Poudarek na novem profilu

Semperit Speed Grip 3 Schladming_14Predstavitev Speed-Grip 3 so pri Semperitu razdelili na tri vsebinske sklope: zaviranje na snegu, vodljivost na snegu in zaviranje na ledu. Največja novost v primerjavi s predhodnico so majhne prečne lamele na notranjem in zunanjem delu ramenskega dela pnevmatike. Njihova naloga je, da zapolnijo vrzel v praznem prostoru, kjer se ob vožnji nabira sneg, ter pomagajo pri boljšem izpodrivanju snega, ko na pnevmatiko delujejo bočne sile. Povečali so tudi število zob (+20, skupaj 76) in število širokih kanalov na ramenskem delu pnevmatike; s tem so dosegli, da se sneg zabije globoko v utore, posledično pa se izboljša vodljivost sneg na sneg in, zaradi večjega trenja, krajša zavorna pot.

 

 

Semperit Speed Grip 3 Schladming_28Vodljivost v snegu povečujejo trije posamezni aerodinamični snežni kavlji, ki so nameščeni v kanalih notranjega in zunanjega ramena pnevmatike. Z njimi pnevmatika pridobi dodaten oprijem za učinkovito ohranjanje smeri v snegu, saj v primeru bočnih sil nudijo dodaten upor ter aktivno vplivajo na vodljivost med vožnjo v snegu. Kljub dodatnim kavljem v kanalu so inženirji ohranili enake lastnosti pnevmatike glede akvaplaninga.

Semperit Speed Grip 3 Schladming_27Največji izziv pri razvoju nove pnevmatike je predstavljalo zaviranje na ledu. Pri tem na pnevmatiko ne deluje le en element, saj med obračanjem pnevmatike po zaledeneli ploskvi zaradi kotalnega upora nastane tanka plast vode. Voda, kot rezultat taljenja ledu, predstavlja dodaten izziv pri izboljšanju zaviranja na ledu. Inženirji so s pomočjo posebej oblikovanih lamel in številčnejših blokov ustvarili učinek brisalcev za steklo, ki izpodrivajo vodo nad ledeno površino in jo preusmerijo v dva velika kanala na pnevmatiki.

 

Razlika med 8 in 4 milimetri je večja, kot si mislite

Semperit Speed Grip 3 Schladming_21Tokrat so pri Semperitu na snežnem poligonu pripravili nekaj praktičnih testov. Prvi je šel dokaj po pričakovanjih – v snegu smo lahko preizkušali obnašanje vozila s pogonom na zadnji kolesni par (Ford Mustang GT), sprednji kolesni par (Volkswagen Golf GTI) in štirikolesni pogon (Subaru Impreza WRX STi).

Če sem na začetku še spoznaval meje vsakega avtomobila, je bil bistveno bolj nazoren test z majhnimi bugiji. S pogonom na zadnji kolesni par so odličen pokazatelj, kakšne so razlike med pnevmatikami z različnimi globinami profila. Razlika med novo pnevmatiko z osmimi milimetri profila in tisto s štirimi milimetri profila je velika, pnevmatika z le dvema milimetroma profila pa kar kliče po težavah. Če sem poligon z novo pnevmatiko s polnim profilom prevozil brez večjih težav, se je razlika v primerjavi s pnevmatiko s štirimi milimetri pokazala že po nekaj metrih. Zadek je izrazito nemiren, nenehno prihaja do podkrmiljenja in vožnja je vse prej kot varna.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Boj za prepoznavnost
Vozniška sreča