Predstavitve

Ford Kuga: slovenska predstavitev

Se spomnite, kako so lani tak čas v ljubljanskem mestnem središču člani Društva Focus z rdečimi kartoni izganjali terenska vozila? No, novi Fordu Kugi bi, podobno kot še kateremu izmed sodobnih mestnih terencev, mahali povsem brez razloga.


Letošnji evropski teden mobilnosti se počasi izteka. Poleg raznih akcij za spodbujanje uporabe javnega prevoza si ga bomo v Ljubljani zapomnili tudi zaradi dejstva, da se s ponedeljkom za osebne avtomobile (z nekaj izjemami) zapira del Slovenske ceste med Šubičevo in Gosposvetsko ulico. Smiselno? Ne vem, kaj o tem mislite vi, sama se bolj nagibam k temu, da naj bodo mestne zapore za vse ali pa naj jih ne bo, sploh kadar gre za zelo omejene odseke.

Kot sem že omenila novi generaciji Forda Kuge ni kaj očitati, ko gre za učinkovitost in povezano okoljsko osveščenost. Med motorji so trenutno na razpolago bencinski 1.6 EcoBoost v izvedbi s 110 kW (4×2, 6-stopenjski ročni menjalnik) in 134 kW (4×4, 6-stopenjski samodejni menjalnik) ter dizelski 2.0 TDCi moči 103 kW (4×2, 6-stopenjski ročni menjalnik ali 4×4, Powershift) ali 120 kW (4×4, 6-stopenjski ročni menjalnik ali Powershift), ki naj bi se jim v prvem kvartalu 2014 pridružil še šibkejši dizelski agregat s 85 kW moči.

Po podatkih proizvajalca imajo v primerjavi s predhodniki bencinski motorji do 25 %, dizelski pa do 10 % manjšo porabo goriva. Ob podatkih o pogonskih opcijah lahko še pridam, da so nov samodejni menjalnik za 1.6 EcoBoost motor in zadnji pogonski sklop zasnovali v ameriškem delu korporacije, kjer dobro vejo, kako se tem rečem streže. Haldex sklopko je zamenjala nova suha sklopka, ki skrbi za do 100 % prenos navora na zadnjo os.

Če grem z opisom naprej, je Kuga odrasla tako na področju oblikovanja kot tudi izrabe prostora. Ponaša se z dokaj agresivnim videzom, ki ga zaznamuje bolj aerodinamičen pokrov motorja, ter prepoznavno masko z ozko zgornjo režo, na zadnjem delu pa mini spojlerja ob zadnjem steklu poskrbita za manjše vrtinčenje zraka, kar naj bi se poznalo tudi pri čistoči zadnjega stekla. Kljub temu, da je vozilo 80 mm daljše od predhodnika, je medosna razdalja ostala nespremenjena, zato pa bo v notranjosti več prostora za kolena potnikov na zadnji klopi, pa tudi za njihove torbe v 82 litrov večjem prtljažnem prostoru.

Ko smo že ravno pri tem, je prtljažno dno prilagodljivo in ga je moč s sistemom Ford Flat spremeniti v ravno podlago za prevoz daljših predmetov. Še lepše je, da ima Kuga sistem prostoročnega električnega upravljanja prtljažnih vrat, pri katerem za odpiranje ali zapiranje zadošča zamah z nogo pod zadnjim odbijačem, kar znajo še posebej ceniti z vrečkami in torbami obloženi lastniki. Nekaj sprememb je tudi pri pri obliki prednjih sedežev, ki so širši in udobnejši, zadnji potniki pa imajo možnost 10-stopinjske prilagoditve naklona naslonskega dela. Za fine prilagoditve potniškega prostora lahko nenazadnje poskrbite z izbiro električne panoramske strehe.

Nova Kuga ima še vsaj dva aduta. Prvi je domiselno ime predstavitvene barve v nežno zelenem odtenku, ki so jo poimenovali Ginger Ale ali po naše ingverjevo pivo. Drugo je naselitev družinskih asistenčnih sistemov med katerimi so sistem za zaznavo mrtvega kota, aktivna pomoč pri parkiranju, aktivno preprečevanje naleta pri majhnih hitrostih in še mnogi drugi, pri čemer bodo nekateri za slovenski trg na voljo šele v prvem kvartalu naslednjega leta.

Pri Fordu so Kugo premišljeno cenovno pozicionirali med 19.990 EUR, kolikor stane Trend 1.6 EcoBoost (110kW, 4×2, ročni menjalnik) in 34.080 EUR za Titanium Plus 2.0 TDCi (120kW, 4×4, Powershift).

Več na uradni strani.

Besedilo: Urška Radolović. Foto: Urška Radolović, Ford.

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Ford Kuga: slovenska predstavitev"


10 leta 6 meseci nazaj

4×4 sistem mora bit kar vredu. fajn bi bilo kake teste videt.

evilfury
10 leta 7 meseci nazaj

to mene že pri focusu moti medtem ko majo pa v ameriki 7 palčni zaslon

mrtwelvetrees
10 leta 7 meseci nazaj

ampak kako neverjetno je, da pri fordu šparajo na velikosti lcd ekranov, tisti ekran bi moral biti najmanj 2x večji.

 
Volkswagen Golf Variant: slovenska predstavitev
Suzuki SX4 S-Cross: slovenska predstavitev